Porota federálního soudu ve čtvrtek rozhodla, že Mattel si přisvojil obchodní tajemství firmy MGA Entertainment a její panenky Bratz a přiznala společnosti MGA odškodné 88,4 milionu USD (1,5 miliardy Kč). Bratz byla hlavní konkurencí panenky Barbie od Mattelu.

Soudní spor o vlastnictví panenky Bratz se táhne již od roku 2004 a stál obě firmy miliony dolarů. V roce 2008 federální soud nařídil firmě MGA zaplatit Mattelu odškodné 100 milionů USD a přestat panenku vyrábět. Odvolací soud však loni toto rozhodnutí zamítl a řízení bylo obnoveno.

Podle poroty Mattel neprokázal, že vlastní myšlenku na panenku Bratz nebo náčrty, které vedly ke vzniku panenky, a nemá tedy nárok na odškodné. Mattel původně tvrdil, že autor panenek Bratz Carter Bryant vymyslel jejich hlavní rysy i jméno v době, kdy pracoval u Mattelu jako návrhář panenek Barbie a podepsal tehdy dohodu, že cokoliv vymyslí, bude patřit jeho zaměstnavateli.

MGA toto obvinění popřela a naopak obvinila výrobce Barbie z firemní špionáže a nepoctivých obchodních praktik, které používá, protože není schopen konkurovat menší firmě a jejímu trháku. Obvinil rovněž Mattel z krádeže obchodního tajemství.

Panenka Bratz se začala prodávat v roce 2001 a okamžitě se stala velmi populární, zvláště mezi děvčátky od sedmi do 12 let. Ohrozila tak pozici Barbie, která začala ztrácet podíl na trhu.

Soud původně v roce 2008 uznal, že Bryant vytvořil koncept panenky v době, kdy pracoval pro Mattel. Odvolací soud však loni upozornil, že soudce nevzal v úvahu, že MGA původní myšlenku Bryanta dále rozvíjela a vyvinula množství nových řad a konceptů. MGA původní řadu čtyř Bryantových panenek rozšířila na více než 40 typů. Přidala také navazující značky Bratz Boyz, Bratz Petz a Baby Bratz.

Bryant rovněž uvedl, že první myšlenky na panenku Bratz ho napadly už v roce 1998, kdy ještě nepracoval pro Mattel. Poté, co se stal zaměstnancem Mattelu, pracoval na panence ve svém volném čase a za použití svého soukromého zařízení, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru