V roce 2011 se už nebartrují jen reklamy v médiích, ale i třeba služby mezi řemeslníky a podnikateli. Plzeňský živnostník Tomáš Sladký na tom založil princip prvního bezplatného on-line webu ebarter.cz.

Pětadvacetiletý Sladký přiznává, že je v tomto oboru nováčkem. Už během studií práv si vydělával dovozem a prodejem benátských masek a pořádáním maturitních plesů na klíč. Vydělané peníze teď investoval do projektu, který ve své podobě u nás ještě zřejmě nemá obdoby.

"Chtěl jsem co nejvíc zjednodušit způsob, jakým si lidé vyměňují požadavky na výměnu různých služeb a zboží. Byly tu různé weby, které barter zprostředkovávaly, fungovaly na základě písemných smluv mezi účastníky barterů, ale většinou zanikly,“ říká Sladký.

Funguje to i jinde

"To může vyhovovat spíše menším firmám a podnikatelům, kteří z různých důvodů nemají cash flow na vlastní investici do pořízení materiálu nebo služby, ale mohou sami na výměnu něco jiného nabídnout," myslí si o Slabého plánech Vladimír Kopačka z Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Asociace se sama podílí na projektu Investice do nápadu, který zprostředkovává spolupráci mezi drobnými podnikateli a jejich originálními projekty a na druhé straně investory.

Směna zboží funguje ve velkém na internetu především v zemích, jako jsou Spojené státy, Austrálie i země západní Evropy.

V Česku už před deseti lety vznikl například barter.cz, provozovaný tehdy společností Computer Press, ale tohle internetové tržiště dnes není plně funkční ve smyslu klasických barterových obchodů.


Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru