Americká banka JPMorgan Chase se opět stala největší firmou světa. Vyplývá to z žebříčku časopisu Forbes, který byl zveřejněn ve čtvrtek. Ten bere v potaz růst tržeb, zisku a návratnost kapitálu firmy.

JPMorgan si první místo zasloužila tím, že v minulém roce její zisk i tržní hodnota dokázaly růst dvojciferným tempem. Bance se v poslední době daří, během roku najala více než 16 tisíc nových pracovníků, tržby firmy dosáhly na více než 115 miliard dolarů.

Na druhou příčku se vyšvihla HSBC banka. Ta si oproti minulému roku polepšila o 6 pozic. K tomu ji pomohl růst zisku o 126 procent v minulém fiskálním roce. Banka působí v 87 zemích světa.

Třetí pak skončila americká General Electric. Ta si tak meziročně pohoršila o jednu pozici. Firmě nepomohlo ani to, že nedávno vytvořila společně s mediální firmou Comcast novou společnost NBCUniversal. Ta tak spojí byznysovou televizi se sportovním regionálním zpravodajstvím. General Electric shodou okolností ve čtvrtek odhalila hospodářské výsledky za první kvartál tohoto roku. A byly impozantní. Meziročně se totiž firmě zvedl zisk o 80 procent.

ČEZ se nachází na špici mezi podniky regionu

Jedinou českou firmou, která se v žebříčku 2 tisíc firem umístila, je energetický podnik ČEZ. Zaujal 352. pozici, což je o 37 míst horší výsledek oproti žebříčku z roku 2010. A to i přesto, že podle dat Forbesu ČEZu meziročně vzrostly téměř všechny hlavní ukazatele, kromě tržní hodnoty.

I tak se ale ČEZ umístil na druhém místě pomyslného žebříčku největších firem středoevropského regionu. Předehnala ho jen rakouská skupina Erste, která v tuzemsku vlastní Českou spořitelnu. Ta se ale v meziročním porovnání také propadla, a to dokonce o 48 pozic na 251. místo.

Rakousko má v žebříčku také zastoupeno nejvíce firem ze zemí našeho regionu (11). Za ním je Polsko, které má mezi 2 tisíci největšími firmami světa 6 firem - PKO Bank Polski, PGE Polska Grupa, PKN Orlen, Grupa PZU, KGHM Polska Miedz, Pgnig Group.

forbes
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru