Na hlavním trhu pražské burzy SPAD se od příštího týdne nebudou obchodovat akcie těžařské společnosti New World Resources N.V. (NWR). Vyplývá to z informací, které zveřejnila pražská burza. Důvodem je chystané rozšíření působnosti NWR na britský trh založením nové holdingové společnosti NWR Plc.

,,V souvislosti s reinkorporací NWR do Velké Británie a s nabídnutou směnou akcií stávající nizozemské společnosti NWR N.V. za nově vznikající NWR Plc pražská burza po Velikonocích vyloučí akcie ´staré´ NWR z obchodování ve systému SPADu. Od úterý 26. dubna s titulem bude možné obchodovat pouze v rámci systému KOBOS," uvedla Patria Finance.

Přerušení až do konce května

S emisí NWR tak bude podle burzy nadále možno obchodovat v rámci automatických obchodů a v rámci blokových obchodů. Pražská burza předpokládá, že obchodování s novou emisí NWR začne v pátek 6. května, kdy by podle harmonogramu NWR měly být připsány akcie nové NWR na účty těch, kteří souhlasili s výměnou.

„Předpokládám, že po úspěšné reinkorporaci společnosti se všichni stávající tvůrci trhu ujmou opět svojí role a budou podporovat likviditu nové společnosti NWR plc.," sdělil generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic.

NWR chce do indexu FTSE

NWR Plc byla založena v Anglii a Walesu a stane se novou mateřskou společností NWR. Změnou registrace sídla do Velké Británie by se NWR měla kvalifikovat do některých z předních akciových indexů ve Velké Británii. Vedení společnosti si od toho slibuje stabilnější investorskou základnu a větší zájem o akcie firmy u globálních institucionálních investorů.

"Oznámení o navrhované reinkorporaci připravuje půdu pro získání možnosti figurovat v indexu FTSE a tím zvýšit atraktivitu společnosti pro širší okruh kvalitních investorů, a to v Evropě i ve světě," uvedl již dříve předseda představenstva NWR Mike Salamon. Podle finančního ředitele NWR Marka Jelínka nezpůsobí transakce žádné změny v každodenní činnosti skupiny NWR.

Akcie NWR na pražské burze se tak budou dál obchodovat bez dalších změn. Akcie NWR se obchodují také na londýnské a varšavské burze. NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru