V Brně dnes slavnostním poklepáním základního kamene začala stavba nové nejvyšší budovy v ČR. I s vysílačem bude mít AZ Tower rekordních 111 metrů, což je o dva metry více než mrakodrap CITY TOWER v Praze na Pankráci. Stavaři plánují, že brněnský mrakodrap bude hotový za 25 měsíců, tedy v polovině roku 2013. Dnes to řekli novinářům.

Mrakodrap bude stát přes 800 milionů korun, výstavbu bude zajišťovat jihlavská PSJ, která se podílela i na dostavbě CITY TOWER. "Dům je zajímavý nejen svou výškou, ale i architekturou, umístěním nebo službou, kterou poskytne," uvedl František Vaculík ze stavební firmy PSJ. Investorem stavby je společnost AZ Tower, stavbu navrhla architektonická kancelář Burian a Křivinka.

Budova vyroste mezi ulicemi Pražákova a Heršpická poblíž M-Paláce nedaleko centra Brna. Nová brněnská dominanta bude složená ze dvou bloků, mezi které bude vložen tubus se schodištěm a výtahovými šachtami.

Celý projekt nabídne přes 17.000 metrů čtverečních maloobchodních, kancelářských a apartmánových ploch. Ve dvou podzemních patrech zaparkuje 265 aut. V přízemí budovy se bude nacházet atrium s recepcí, obchody, kavárna, zasedací sály a archiv. Ve třetím patře vznikne restaurace. V posledních šesti podlažích je navrženo 12 apartmánů. Ve 28. a 29. poschodí bude luxusní mezonet s venkovním bazénem. Ostatní patra budovy jsou určena pro administrativní a komerční prostory.

AZ Tower už zahájil prodej prostor. "Chceme, aby si firmy mohly zakoupit jednotky, žít tam a pracovat," uvedl Jiří Maršálek z AZ Tower.

V přilehlé budově bude komplex autosalónů, včetně autoservisu osobních automobilů a zasedací sály. Komplex bude zakončen prosklenou osmipatrovou věží, ve které budou vystaveny osobní automobily.

 

 

Podle investorů bude mít objekt netradiční zalomení s deformací jednoho z bloků fasády. Ta bude tvořena velkými lesklými glazovanými obklady dvou odstínů. Terakotová barva odrážející sluneční paprsky bude postupně přecházet v bílou splývající s oblaky.

AZ Tower je plánován jako nízkonákladová budova s třicet metrů hloubkovými energetickými piloty. Ty budou v zimě přijímat teplo a v létě mrakodrap ochlazovat. Investor plánuje, že celou jižní fasádu výtahové šachty, která má celkovou plochu sedm set metrů čtverečních, pokryjí fotovoltaické panely, které by mohly sloužit jako zdroj elektrické energie a dodávat ji do společných prostor budovy.

Lokalita je velice atraktivní. Z výškových budov tam již stojí šedesátimetrový M palác. CTP invest poblíž ve svém Spielberk Office Centre loni obnovil výstavbu administrativní budovy, která měla být s 85 metry nejvyšší v Brně. AZ Tower ji však po dokončení předstihne. Podle brněnského primátora Romana Onderky (ČSSD) bude nová budova výjimečná. Stavět se bude na místě, kde je prostor i pro další obdobné stavby. "Doufám, že mrakodrapy budou přibývat," uvedl Onderka.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru