Tuzemské banky s hypotékami opět zabodovaly. V měsíci březnu si od nich vzalo úvěr na bydlení 6396 Čechů a celkem si na nich půjčili 10,418 miliard korun.

"To už tu dlouho nebylo," poznamenává k výsledku Luboš Svačina, který každý měsíc Hypoindex, sledující obchodní výsledky bank, připravuje.  Naposledy takové žně banky zaznamenaly v červenci 2008. Tehdy banky sjednaly hypotéky za 12,2 miliardy korun.

V porovnání s únorem tak objem hypotéky vzrostl bezmála o 50 procent, o stejný díl si banky polepšily i v meziroční m srovnání. Více než dvou a půl letý rekord je bezesporu výsledkem masivních jarních kampaní bank, ve kterých nabízejí klientům slevy na poplatcích a na úrocích.

 

Průměrná úroková sazba podle Hypoindex na všech fixacích v březnu dosáhla 4,27 procenta, to je nárůst o 0,01 procentního bodu. V korunovém vyjádření měsíční splátka hypotéky na pětileté fixaci ve výši 1 miliónu korun na 20 let vychází na 6023 korun. Ještě před rokem by klient platil o 623 korun více.. Průměrná úroková sazba hypoték tehdy činila 5,41 procenta

Většina nových klientů ale v minulém měsíci získala hypotéku výhodněji než v  únoru – z celkového objemu poskytnutých hypoték je totiž více než 56 procent fixací sjednaných na pět let a u pětileté fixace průměrný úrok meziměsíčně klesl o 2 bazické body na 4,19 procenta.

Zájem o byty poroste

Banky a developerské firmy letos očekávají zvýšenou poptávku po koupi nemovitostí. Důvodem je růst ekonomiky a avizované zvýšení DPH v oblasti bydlení (od příštího roku z 10 procent na 14 procent a od roku 2013 na 17,5 procenta) a omezení či zrušení možnosti odečíst si z daní úroky zaplacené z úvěru na bydlení.

Vyšší DPH ale postihne novou rezidenční výstavbu a rekonstrukce, na koupi starších bytů a domů se DPH nevztahuje.

Zatímco u starších bytů s výjimkou některých panelových domů se podle realitních odborníků ceny více méně ustálily, u nových a již postavených bytů by mohly v některých lokalitách a dispozicích ještě zlevnit.