Cena zlata poprvé okusila hodnoty nad magickou úrovní 1500 dolarů za troyskou unci.

Ve středu v 9:00 hodin středoevrospkého času (SEČ) dosáhl tento drahý kov ceny 1502,36 dolarů za troyskou unci, když si oproti úterku připisoval 7 dolarů (+0,5 %).

Cena žlutého kovu tak navazuje na pondělní a úterní růst, kdy reagovala na hrozbu snížení amerického úvěrového ratingu.

Agentura S&P totiž v pondělí upozornila, že by kvůli neřešení vysokých rozpočtových deficitů mohla během dvou let snížit rating dluhových závazků Spojených států.

K úprku zlata směrem vzhůru přispěl i slabší dolar a strach investorů z dluhových problémů Řecka.

"Přetrvávají obavy, že se problémy s evropskými dluhy nevyřešily," reagoval analytik trhu s kovy Leo Larkin ze Standard & Poor's.

"Negativní výhled podkopává roli dolaru jako bezpečné měny," dodal Larkin. Analytik také předpokládá, že se rekordní cena zlata ještě letos posune na 1600 dolarů kvůli obavám z inflace a reálně nízkým úrokovým sazbám, napsala agentura Reuters.

Stříbro na 30letých rekordech

Cena stříbra prolomila už v úterý 44 dolarů za troyskou unci a dosáhla tedy hodnot, na kterých nebyla už více než 30 let. Stříbro je letos zřetelně žádanější než zlato a jeho cena se zvýšila zatím o 40 procent proti pětiprocentnímu růstu zlata.

"Pozornost investorů nyní nejvíce přitahuje zlato, stříbro a švýcarský frank. Kamkoli se ve světě podíváme, všude je nějaký politický nebo ekonomický problém," řekl agentuře Reuters Afshin Nabavi, šéf obchodování ženevské firmy MKS Finance.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru