Finanční skupina J&T dokončuje přípravu emise dluhopisů určených pro český a slovenský trh. J&T plánuje, že tímto krokem získá zhruba 300 milionů eur (přes 7 miliard korun).

Chceme otestovat, jak český a slovenský trh ocení velmi dobře připravený a transparentně nastavený standard dluhopisů,“ řekl HN výkonný ředitel J&T Roman Florián, který je zodpovědný za oblast investičního bankovnictví.

K vydání dluhopisů by mělo dojít letos mezi zářím a listopadem. Přesný termín zatím vedení J&T nestanovilo. Doba splatnosti bude zřejmě stanovena na tři roky.

Tato emise obligací bude ještě bez mezinárodního ratingu; jeho získání J&T plánuje až v další fázi. Rating je totiž podmínkou pro vstup na mezinárodní trh dluhopisů, kde lze získat podstatně vyšší částky než v Česku či na Slovensku.

Skupina chce získat hodnocení od dvou nejvýznamnějších mezinárodních ratingových agentur Standard & Poor‘s a Moody‘s. Proces je však rozvržen na několik let. „Ratingové agentury hodnotí po krizi dosti konzervativně a my musíme být plně připraveni. Jakmile do této vody vstoupíme, musíme z ní vylézt s co nejlepším hodnocením,“ říká Florián.

J&T bude usilovat o rating spadající do investiční kategorie. Optimálním výsledkem by byla známka BBB. Každý stupeň pod tímto výsledkem by znamenal zvýšení úrokové sazby z vydaných dluhopisů o 0,25 až 0,5 procentního bodu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru