Vládní krize, která v posledních týdnech v souvislosti s údajnou korupcí ve straně Věci veřejné, podle lidí z českého podnikatelského prostředí a ekonomů, které oslovil server iHNed.cz, na ekonomiku bezprostřední vliv nemá.

Většina odborníků se však obává toho, zda vláda bude mít dost sil na provedení naplánovaných reforem penzí, daní a zdravotnictví. "Mám bohužel pocit, že se zatím vůbec nesáhlo na tolik potřebné a očekávané reformy. Vláda nevyužila ani čas ani potenciál, který od voličů dostala a místo razantního reformování české ekonomiky a společnosti vše utopila ve vnitřních absurdních kauzách," upozorňuje šéf Student Agency Radim Jančura.

V noci na úterý po více než pětihodinovém jednání koaličních stran premiér Nečas oznámil, že někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice se stane novým nestranickým ministrem vnitra a že dosavadní ministr a předseda Věcí veřejných Radek John zůstane vicepremiérem, odpovědný bude za boj s korupcí. Své křeslo ve vládě uhájil ministr školství Josef Dobeš (VV), ministerstvo dopravy povede místo Víta Bárty (VV), který podal demisi, jeho dosavadní náměstek Radek Šmerda.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka byla vládní krize jen "bouří ve sklenici vody." Konec krize může přinést pokračování rozpočtových reforem, ale otřásla důvěrou v protikorupční chování kabinetu, myslí si Marek.

Šéf pražské burzy Petr Koblic k tomu dodává: "Když tak vidím situaci jiných států v Evropě, tak je asi přese všechny nynější bizarnosti lepší mít vládu, která se alespon trochu snaží o rozpočtovou odpovědnost, než rozeběhnout další populistickou volební kampaň."

Ekonomové se shodují na tom, že trhy zatím stále vnímají navzdory politickým přestřelkám uvnitř koalice Nečasovu vládu pozitivně. Problém by znamenal pád vlády a případné předčasné volby. Projděte si jednotlivé názory.

 

Jiří GrundRadim JančuraKarel HavlíčekPetr KoblicJan ProcházkaDavid MarekPavel Kohout
Martin ČernohorskýMichal BrožkaJiří Rusnok Jan VelebaDalší názory