Americký výrobce elektroniky Apple zažaloval jihokorejského rivala Samsung Electronics za údajné kopírování jeho populárních mobilních telefonů iPhone a tabletů iPad. Samsung podle Applu tyto přístroje "otrocky" napodobuje ve své řadě mobilních telefonů a tabletů Galaxy, napsala agentura Reuters.

Žaloba se soustředí na designové prvky, jako je například vzhled ikon na obrazovce. "Pokud někdo na veřejnosti používá telefon Samsung Galaxy, pak bezpochyby bude většinou designově vnímán jako produkt Apple," uvedli právníci v žalobě.

,,Takovýto druh nestoudného kopírování je špatný," řekla mluvčí Applu.

Samsung uvedl, že jejich výrobky jsou výsledkem vlastního výzkumu a vývoje. Firma podle něj bude na žalobu reagovat "přiměřenými právními prostředky, aby ochránil své duševní vlastnictví".

Podle analytiků bude reakce Samsungu na žalobu pravděpodobně umírněná, protože Apple byl loni druhým největším zákazníkem podniku.

,,"Od Applu je to spíše symbolický krok," řekl k žalobě analytik John Park z firmy Daishin Securities. "Samsung zřejmě nebude reagovat agresivně, protože Apple je jeho klíčovým zákazníkem v oblasti součástek," dodal.

Společnost Apple uvedla mobilní telefony iPhone na trh v roce 2007 a od té doby již prodala více než 100 milionů těchto přístrojů. Loni firma zahájila prodej tabletů iPad, které se rovněž staly velkým hitem.

Analytik John Jackson ze společnosti CCS Insight upozornil, že Samsung je nyní v podstatě jediným skutečným konkurentem Applu v oblasti tabletů.

Soudní líčení je jednou z posledních akcí v dlouhé řadě patentových sporů mezi výrobci elektroniky, kteří se snaží získat, co největší podíl na rychle rostoucím trhu s chytrými telefony. Apple, Microsoft, Nokia, HTC a další výrobci v posledních letech učinily řadu právních kroků, aby ochránily své duševní vlastnictví, napsala agentura AP.

 

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru