Exulanti z nich hradí aktivity v Sýrii a satelitní televizi Barada, která sídlí v Londýně. Vysílá dva roky a kryje i nynější nepokoje, jejichž účastníci se snaží svrhnout režim prezidenta Bašára Asada.

Washington peníze uvolnil za vlády minulého prezidenta George Bushe, který na Sýrii uvalil sankce za údajnou podporu terorismu, a peněžní tok pokračoval i po nástupu Baracka Obamy. Jeho administrativa se ale snaží obnovit vztahy s Asadem, v lednu Bílý dům poslal do Damašku po šestileté přestávce znovu svého velvyslance.

Z článku amerického listu není jasné, zda USA ve financování syrské opozice pokračují i teď. Podle depeší byly peníze poukázány ještě loni v září.

Americké ministerstvo zahraničí v reakci na zveřejnění depeší prohlásilo, že se nesnaží podkopávat syrskou vládu, ale pouze napomáhat demokratizaci země. "Snaha o podporu transformace směrem k demokratičtější společnosti není nutně podkopáváním stávající vlády," řekl mluvčí ministerstva Mark Toner. Zároveň upozornil, že by měl syrský prezident Asad odpovědět na legitimní požadavky svého lidu.

Syrské nepokoje začaly sice ve srovnání s ostatními arabskými státy později, avšak represe si vyžádaly už 200 mrtvých. Damašek násilnosti připisuje ozbrojeným gangům. Asad slíbil, že tento týden splní jeden z hlavních požadavků demonstrantů a zruší výjimečný stav.