Miliardář Warren v pondělí obdržel 5,5 miliardy dolarů od Goldman Sachs. Ze strany banky šlo o splátku půjčky, kterou jí "Věštec z Omahy" poskytnul v září roku 2008, kdy vyvrcholila finanční krize.

V tu dobu koupil prioritní akcie za 5 miliard dolarů a získal tak právo na nákup kmenových akcií. Byla to investice velmi riziková, v podstatě vlastník společnosti Berkshire Hathaway šel proti proudu.

Buffett by si akcie Facebooku nikdy nekoupil. Jsou nevypočitatelné - čtěte ZDE

Buffett obnovil důvěru v banku

V té době před 2,5 lety, kdy docházelo k masivním výprodejům hlavně bankovních akcií, byl Buffettův krok velkou podporou důvěry v Goldman Sachs.

,"Investice Berkshire Hathaway do Goldman Sachs v září roku 2008 se stala největším vyslovením důvěry v naší firmu. My si toho velmi vážíme," ocenila krok Buffetta banka ve svém prohlášení.

Opět trefa do černého

Navíc to byla velmi chytrá investice. Ta se totiž během 2,5 let zhodnotila o plných 10 procent. Buffett totiž pro televizi CNBC řekl, že splátka se skládá z odkupu 50 tisíc prioritních akcií v hodnotě 5 miliard dolarů, plus z 500 milionové dividendy. Legendární investor stále drží právo na nákup více než 43 tisíc kmenových akcií newyorské banky.

Tyto warranty, které mohou být uplatněny v příštích 2,5 letech, dovolují Buffettovi koupit jednu akcii za 115 dolarů. Při současné tržní ceně jedné akcie Goldman Sachs ve výši 153 dolarů si investor bezpochyb přivydělá další stovky milionů dolarů.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru