Neschopnost amerických zákonodárců a politické reprezentace USA dohodnout se na stabilizaci veřejných financí přiměla agenturu Standard & Poor´s (S&P) ke snížení výhledu hodnocení dlouhobých závazků Spojených států. Ty se i po snížení výhledu stále drží na stupni AAA. Agentura pak vidí další riziko ve vládou poskytnutých garancí za úvěry.

"U rozpočtového schodku USA ani u narůstající zadluženosti není zřejmá strategie, kterou chtějí Spojené státy tyto paramentry řešit. Úrovně schodku i dluhu jsou dle našeho názoru velmi vysoké vůči dalším zemím, které jsou hodnoceny na nejvyšším stupni. Proto jsme přistoupili k revizi výhledu hodnocení dlouhodobých závazků země na negativní," uvedla Standard & Poor's. Zásadně se tedy nejedná o nedůvěru zaměstnanců ve vedení společnosti.

USA se brání

Americké ministerstvo financí už stačilo reagovat. ,,Americká ekonomika posiluje a dále se zvedá z recese. Obě politické strany (demokrati a republikáni) souhlasí s tím, že už nastal čas ke snížení rozpočtového schodku v poměru k HDP," píše sekretář ministerstva financí Mary Miller.

,,To, co S&P dělá je vytváření politického soudu a s tím my nesouhlasíme," řekl pro televizi CNBC předseda Rady ekonomických poradců prezidentovy administrativy Austan Goolsbee.

S&P: Politici se nedohodnou

S&P vidí vážné nebezpečí v tom, že politická reprezentace Spojených států se nedohodne v roce 2013 na rozpočtu. Rozdílové názory mezi republikány a demokraty jsou totiž obrovské. A to i přesto, že v minulém týdnu dosáhly oba tábory nutné dohody.

V základním scénáři agentura očekává, že rozpočtový schodek Spojených států se bude pohybovat nad úrovní 6 procent HDP. Už v roce 2009 ale tento parametr dosáhnul na zhruba 11 procent.

Podle S&P tak pravděpodobnost snížení ratingu v současnosti činí jedna ku třem.

Trhy reagovaly propadem, zlato na rekordu

Na zprávu agentury ihned zareagovaly trhy. Burzy v USA otevřely do červených čísel. Zhruba hodinu po zahájení obchodování se všechny hlavní indexy Dow Jones, S&P a NASDQA propadaly o více než 2 procenta.

Americký dolar po zýveřejnění zprávy nebyl vyjímkou, a vůči euru začal oslabovat. Krátce před čtvrtou hodinou odpolední se obchoduje za zhruba 1,43 dolarů za euro.

  "Rating je stejný, ale hlavní informace představuje dostatečný šok," reagoval analytik společnosti DRW Trading z Chicaga. Dodal, že zpráva bude mít negativní dopad na dolarová aktiva. Ropný trh ale nijak výrazně na rozhodnutí S&P nereagoval.

Vyjádření agentury ale pomohlo hodnotě zlata. Ta vyrostla opět na nové maximum, když se dostala těsně pod 1500 dolarů za trojskou unci.  Zlato tak meziměsíčně posílilo o více než 5 procent. Od dubna minulého roku si pak polepšilo téměř o třetinu.