Pojišťovny pro letošní rok pojistily proti riziku úpadku více než tisícovku cestovních kanceláří. S několika desítkami dalších ještě jednají, pár desítek touroperátorů odmítly pojistit. Z ankety ČTK mezi pojišťovnami vyplynulo, že zajistitelé žádali zpřísnění podmínek pojištění, ceny pojistek tak zřejmě v některých případech stouply. Naprostá většina jich ale prý zůstala na loňské úrovni. Kritéria pro pojištění se neměnila.

Letošek nepřinesl zásadní změny

Zákonné pojištění pro případ úpadku CK má u Generali aktuálně sjednáno 400 cestovních kanceláří, řekl mluvčí pojišťovny Jiří Cívka. Počet odmítnutých cestovních kanceláří ani letos nevybočuje z dlouhodobého průměru a kolísá mezi dvěma a třemi procenty. "Průběžně jednáme s touroperátory podle výročí jejich smlouvy. Týdně řešíme asi desítku nových či stávajících smluv," dodal.

U České podnikatelské pojišťovny je pojištěno 250 CK. ČPP jich odmítla pojistit řádově desítky, nyní jedná s 16 novými kancelářemi. Počet pojištěných CK v UNIQA pojišťovně zůstává stabilní, kolem 140 firem. Úbytky a přírůstky jsou podle mluvčí Evy Svobodové meziročně v řádu jednotek. Důvodem jsou utlumení činnosti nebo organizační transformace z agentury na CK a naopak.

Union pojisťovňa letos v ČR pojistila 135 cestovních kanceláří. Po vyhodnocení podkladů v pěti případech nepředložila nabídku pojištění. "Nyní jednáme v Česku se čtyřmi CK," uvedla mluvčí pojišťovny Judita Smatanová. Evropská cestovní pojišťovna má pro letošní turistickou sezonu uzavřeno pojištění proti úpadku s téměř 90 CK. Mezi její klienty patří většina z deseti největších na trhu. "Pro letošní sezonu jsme odmítli poskytnout pojištění třem cestovním kancelářím," podotkl obchodní ředitel pojišťovny Ondřej Rušikvas.

S cenami se nehýbalo

Kritéria pro zpracování nabídek se u pojišťoven výrazně nezměnila. "Systém kritérii, požadavků a ukazatelů, které studujeme při každé pojistné smlouvě, je dán našimi mezinárodními standardy a nemění se," dodal Rušikvas.

Stejně tak výše cen pojistek se podle mluvčí ČPP Renaty Svobodové pohybuje na obdobné úrovni jako loni. V ceně pojistky se odráží samotná výše pojištění, obrat a počet klientů dané CK, její dlouhodobé finanční výsledky, vývoj cash flow, ziskovost a také vyhodnocené pojišťovací riziko. "Obecně ale nedošlo ke zvýšení cen pojištění, pokud daná kancelář vykazuje kontinuální výsledky bez zhoršení," doplnil Rušikvas.

V důsledku mezinárodní ekonomické recese posledních dvou let, která se projevila mimo jiné i úpadky CK nejen v ČR ale i v Evropě, tlačí podle Cívky zahraniční zajistitelé na pojišťovny, aby zpřísnily podmínky pro pojištění záruky pro případ úpadku CK. V praxi jde především o to, jaké konkrétní podmínky si každý pojistitel se svým zajistitelem dojedná. Každé pojištění je posuzováno individuálně, takže plošné srovnání cen loňského a letošního roku by nemělo vypovídací hodnotu, uzavřel.

Cestovní kanceláři bez pojištění musí živnostenský úřad odebrat koncesi. Sdružení na ochranu klientů cestovních kanceláří doporučuje, aby lidé při nákupu zájezdů kontrolovali, zda má vybraná firma pojištění uzavřené. Zákazníci, kteří si koupili zájezd od kanceláře bez pojištění proti krachu, mohou požadovat vrácení peněz. Klient může v takovém případě stornovat zájezd bez poplatků.

Dostane-li se některá pojištěná CK do potíží, pojišťovna se postará o její klienty, kteří se už v té době na zájezdu v zahraničí nacházejí, nebo kteří zaplatili cenu či zálohu za zájezd a na dovolenou teprve čekají.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru