Ministři financí řady zemí světa kárali Spojené státy za vysoký rozpočtový deficit a za program QE2, kterým Washington pumpuje do ekonomiky další peníze. Podle některých ministrů, kteří jednali ve Washingtonu v rámci zasedání MMF a Světové banky, je chování Američanů nezodpovědné a navádí k fiskální rozmařilosti.

I když Ameriku kritizovali hlavně zástupci mladých tržních ekonomik, přidali se k nim i ministři z některých vyspělých zemí.

Důvod k obavám

Spojené státy podle kritiků dělají málo pro to, aby omezily nadměrné výdaje, což ale Washington odmítl a reagoval tím, že se snaží dostat dluhy pod kontrolu. Kritici také varovali, že napjatý rozpočet v USA a v dalších bohatých zemích ohrožuje proces oživení globální ekonomiky.

Zadlužení USA se pohybuje kolem 14 bilionů dolarů (asi 235 bilionů Kč) a kritika, která se za to na Ameriku snesla, je podle agentury Reuters letos ostřejší než v minulých letech.

Nizozemský ministr Jan Kees de Jager varoval, že pokud Spojené státy a další vyspělé země budou postupovat příliš pomalu, mohou podkopat důvěru v globální ekonomiku.

"Nedostatečná rozpočtová konsolidace může vést k další eskalaci problémů kolem zvladatelnosti dluhů. Dopady mohou být na důvěru i na finanční sektor, který je stále velmi křehký," podotkl ministr před řídícím výborem MMF. Výbor ve svém závěrečném komuniké uvedl, že MMF se bude snažit pomocí konzultací usměrnit kapitálové toky a brát přitom bude v úvahu zájmy jednotlivých zemí.

"Dluhová dynamika v ostatních vyspělých zemích, včetně Spojených států, je důvodem k obavám," řekl nizozemský ministr.

MMF tento týden upozornil, že deficit amerického rozpočtu se v letošním roce patrně dostane až na 10,8 procenta hrubého domácího produktu. Poměr deficitu k HDP se tak dostane na úroveň Irska a bude patřit k nejvyšším ve vyspělých zemích. MMF proto vyzval Washington, aby urychleně sestavil věrohodný plán fiskální střídmosti.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru