Agentura Moody's snížila rating Irska z Baa1 na Baa3. Ten se tak nově nachází jeden stupeň nad neinvestiční, spekulativní úrovní. Moody's v páte uvedla, že země může mít kvůli slabému hospodářskému růstu potíže při snižování deficitu. Výhled ponechala Moody's negativní.

Agentura zveřejnila své rozhodnutí o ratingu jen několik hodin před tím, než irská vláda oznámí revidovanou dohodu s Evropskou komisí, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem. Jde o podmínky dohod z loňského listopadu o zahraniční finanční pomoci.

Moody´s jde proti proudu

Moody's v  pátek své rozhodnutí zdůvodnila tím, že ekonomika země v letošním roce pravděpodobně příliš neporoste, pokud vůbec poroste. Jako důvod uvádí málo úvěrů v soukromém sektoru, které jsou pro stimulaci hospodářského růstu potřebné. Slabý růst pak ztíží vládě snahu snížit rozpočtový schodek.

,,Další zhoršení ekonomického výhledu země vytvoří silný tlak na další snížení ratingu," řekl analytik agentury Moody´s zaměřený na irské hospodářství Dietmar Hornung.

Agentura Fitch přitom zlepšila výhled hodnocení Irska ve čtvrtek. Odůvodnila to tím, že problémová irská ekonomika má blízko ke stabilizaci díky důvěryhodným zátěžovým testům bank. Fitch už nepředpokládá, že by rating Irska v krátké době snížila; výhled přesto zůstává obecně negativní. Samotnou známku ponechala Fitch Irsku na BBB+.

Standard & Poor's proti tomu tento měsíc zlepšila výhled Irska na stabilní a uvedla, že se jeho ekonomika po jednom z největších propadů v průmyslově vyspělém světě oživí.

irsko
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru