Internetový gigant Google zvýšil v prvním čtrtletí 2011 meziročně příjmy o 27 procent na 8,58 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 145 miliard korun). Čistý zisk firmy se pak meziročně zvýšil o 17 procent na 2,3 miliardy dolarů. V přepočtu na jednu akcii tak firma vydělala 8 dolarů a 8 centů.

,,Jsem nadšený z Googlu a jeho síly, a jsem velmi, velmi optimistický ohledně budoucnosti firmy," řekl čerstvý ředitel Googlu Larry Page.

Trh ale očekával lepší čísla, a proto akcie Googlu klesly po uzavření burzy na Wall Street v elektronickém obchodování o více než 5 procent.

Googlu se zvýšily náklady

Nižší než očekávaný zisk byl způsoben hlavně vysokým růstem provozních nákladů. Ty se v prvním čtvrtletí zvýšily meziročně o více než polovinu na 2,84 miliardy dolarů. Růst nákladů byl způsoben hlavně intezivním najímáním nových pracovníků do firmy.

V prvním čtvrtletí řady zaměstnanců Googlu rozšířilo 1 900 nových pracovníků. Najímání je součástí plánu Googlu zvýšit počet zaměstnanců až o 6 tisíc v tomto roce oproti konci roku 2010. Vedení chce totiž posílit vývoj. V současnosti tak v internetovém podniku pracuje 26 316 lidí.

Ke zvýšení personálních nákladů pak také přispěl růst platů o 10 procent v tomto roce.

Google byl během krize velmi disciplinovaný ve výdajích. ,,Jsou obavy, že Google od této politiky opustí s odchodem bývalého ředitele Erica Schmidta," sdělil analytik floridské společnosti Bechmark Co. Clayton Moran.

,,Naši investoři chápou, že stavíme základy pro dlouhodobý byznys," řekl už včera pro agenturu Bloomberg finanční ředitel Googlu Patrick Pichette.

Společnost neposkytla žádný výhled pro další hospodaření.

google
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru