Loterijní společnosti Sazka v pátek výrazně vyskočí dluhy - do firmy dorazí žádost správce dluhopisů Bank of New York Melon, na okamžité proplacení dluhopisů.

Pro firmu to znamená zaplatit 340 milionů eur (8,3 miliardy korun), které nemá. Pohledávka, zaručená libeňskou O2 Arenou a firemním sídlem, tak bude přihlášena spolu s dalšími v insolvenčním řízení. Většinu dluhopisů drží skupiny KKCG Karla Komárka a PPF Petr Kellnera.

Informaci HN potvrdil mluvčí skupiny KKCG Dan Plovajko: "V souladu s dluhopisovou dokumentací finanční a investiční skupina KKCG s dalšími držiteli dluhopisů daly instrukci správci dluhopisů k jejich okamžitému zesplatnění," uvedl.

Jde o špatnou zprávu hlavně pro firmy Penta a E-Invest, jež chtějí věřitele Sazky vyplatit a převzít na svá bedra reorganizaci firmy, která je už tři týdny v úpadku.

Za převzetí Sazky by tak obě firmy musely zaplatit přes 10 miliard korun. Zatím počítaly s okamžitými náklady jen přes dvě miliardy korun. HN požádaly Pentu o stanovisko, tak ale informaci zatím nekomentovala.

Mluvčí Sazky Jan Tuna v reakci uvedl, že Sazka čeká, až informaci dostane od svěřeneckého správce, nikoliv od „jeho“ tiskového mluvčího, společnosti KKCG. "Případné zesplatnění dluhopisů je ale logickým krokem, protože pokud by to držitelé dluhopisů neudělali, měli by problém s přihlášením pohledávek," dodal.

Náhrada za Hušáka je připravena

V případě odvolání dosavadního šéfa Sazky Aleše Hušáka mají skupiny PPF Petra Kellnera a KKCG Karla Komárka nachystaného nového šéfa. Tím by měl být Kamil Ziegler, který v současné době pracuje pro PPF jako šéf realitní části PPF Real Estate a je také členem dozorčí rady skupiny PPF a. s.

Informaci pro iHned.cz potvrdil jeden z minoritních akcionářů Sazky, který se zúčastnil schůzky se zástupci PPF a KKCG. Jednání, které se konalo pozdě večer v sídle PPF, vedli přímo šéfové obou skupin Petr Kellner a Karel Komárek.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru