Severoatlantická aliance bude provádět vojenské operace v Libyi tak dlouho, jak si to situace vyžádá. Prohlásil to generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v Berlíně, kde se sešli ministři zahraničí členských zemí aliance.

"Máme závazek poskytnout všechny nezbytné zdroje a využít maximum operačních možností v rámci našeho mandátu. Udržíme vysoké tempo operací proti legitimním cílům," prohlásil Rasmussen na tiskové konferenci.

NATO prý bude vyvíjet nátlak tak dlouho, dokud to bude nezbytné a dokud síly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího nezastaví útoky proti civilistům a nestáhnou se na své základny, pokračoval v prohlášení Rasmussen.

Hlavní tíha leží na francouzských a britských letadlech

Další podmínkou zastavení aliančních útoků je, že Kaddáfího režim umožní všem potřebným přístup k humanitární pomoci.

Jen šest z 28 členských států NATO se účastní leteckých útoků. Hlavní tíha přitom leží na silách Británie, Francie a Dánska, polovina letounů pochází právě od francouzské a britské armády, napsala agentura AFP. Rasmussen ve čtvrtek tak připustil, že NATO by potřebovalo navíc "několik bojových letounů s přesným naváděním k provádění útoků na pozemní cíle ze vzduchu".

Agentura Reuters citovala alianční zdroj, podle něhož NATO k provádění takových útoků denně chybí kolem desítky letounů. Francouzský diplomat naznačil, že by operace mohly více podpořit Itálie, Španělsko, Nizozemsko a Švédsko.

Vrchní velitel sil Severoatlantické aliance, americký admirál James Stavridis při setkání zdůraznil, že více letounů vyžaduje nová taktika Kaddáfího jednotek, které rozmisťují tanky a těžké zbraně v hustě osídlených oblastech. "Chceme-li se vyvarovat civilním obětem, potřebujeme speciální výzbroj," poznamenal Stavridis. Celkově by však podle něj mělo 200 letounů a 18 lodí, které má k dispozici sem zemí podílejících se na operacích proti Kaddáfímu, stačit.

Spojené státy naopak svou účast na libyjské operaci omezily. Stále se však jejich letadla útočí na jednotky Kaddáfího režimu. Obětí libyjského konfliktu přesto stále přibývá. "Nedávno jsme obdrželi znepokojivé zprávy o nových zvěrstvech", řekla s rozhořčením americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Mají rebelové zbraně od Američanů?

Západní koalice v libyjské misi prosazuje zbrojní embargo, jež uvalila OSN, a bezletovou zónu. Spekuluje se však i možném vyzbrojení povstalců. Kritici pak předkládají jako důkaz fotografie zbraní americké výroby, které jsou na první pohled téměř nové.

Britové a Francouzi prosazují agresivnější přístup zahrnující například rozsáhlejší bombardování pozemních cílů. Na svoji stranu se snaží "přetáhnout" i váhavou Itálii a Španělsko, uvedl BBC.

O libyjském konfliktu budou jednat zástupci Africké unie a Organizace islámské konference v Káhiře, a to mj. za účasti Generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonové a generálního tajemníka Ligy arabských států Amra Moussy.

Letecké útoky vedené USA, Francií a Velkou Británii začaly minulý měsíc. Následně nad misí převzala velení Severoatlantická aliance.