Největší světový obchodník s komoditami Glencore potvrdil svůj plán veřejně emitovat akcie. Na londýnské a hongkongské burze může prodejem 15 až 20 procentního podílu získat až 11 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 185 miliard korun).  Firma to oznámila ve čtvrtek.

Akcie emitované v Londýně, který má být hlavním trhem emise, mají vynést mezi 6,8 a 8,8 miliardami dolarů a v Hong Kongu 2,2 miliardy dolarů. Bude se jednat o největší IPO tohoto roku. Datum emise je květen 2011.

Firma se k úpisu akcií rozhodla, protože chce využít současné situace. Ceny komodit jsou totiž na vysokých úrovních a dál po nich roste poptávka, hlavně v Číně a  Indii.

,,Veřejná emise akcií (IPO) je dalším logickým krokem v rozvoji a strategii naší společnosti," vyjádřil se šéf Glencoru Ivan Glasenberg.

Přelomové rozhodnutí

Jedná se o zásadní změnu pro společnost sídlící ve Švýcarsku. Firma, jejíž tržní hodnota se odhaduje na 60  miliard dolarů, se totiž po 40 let stranila dohledu regulátorů i veřejnosti. Teď bude muset v rámci příprav ke vstupu na kapitálový trh otevřít své účetnictví.

Celý proces pak udělá z téměř 500 vlastníků firmy milionáře. Ti si ale budou muset na odměnu počkat, Glencore jim totiž zakázal prodat akcie firmy, a to po dobu až pěti let. ,,Všichni partneři investovali dlouhodobě. Nikdo nevezme peníze ze stolu," uvedl Glasenberg.

Glencore vlastní doly na těžbu zinku v Peru a Kazachstánu, uhelné doly v Jižní Africe, a taví měď na Filipínách. Glencore drží také 34 procent podílu ve švýcarské těžebních společností Xstrata a 9,7 procenta v Moskvě založené společnosti United Co. Rusal, největšího světového producenta hliníku. Loni vzrostl čistý zisk firmy o 40 procent na 3,8 miliardy dolarů při růstu tržeb o 36 procent na 145 miliard USD.Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru