Tuzemské stavební spořitelny poskytly v prvním čtvrtletí úvěry za necelých devět miliard korun, což je v meziročním porovnání pokles o více než třetinu. Vyplývá to z údajů všech tuzemských spořitelen. Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření včetně navýšení cílových částek ale meziročně stoupl.

Spořitelny uzavřely během prvního čtvrtletí téměř 263 tisíc nových smluv, meziročně o 38 tisíc více. Počet nově uzavřených smluv vzrostl meziročně dvěma stavebním spořitelnám. Šlo o Českomoravskou stavební spořitelnu, která nabízela vedle různých zvýhodnění ke smlouvám i zvýšení cílové částky do konce března až o 150 tisíc korun zdarma. Více smluv uzavřela rovněž Wüstenrot stavební spořitelna. Ostatním počet nových smluv meziročně klesl.

Na trhu se prý projevily kroky vlády

V případě poskytnutých úvěrů zaznamenala za čtvrtletí meziroční růst pouze Modrá pyramida, a to o osm procent. Další stavební spořitelny vykázaly i více než poloviční propad zájmu.

"Poměrně výrazný pokles úvěrových obchodů má své vysvětlení. Přesně tento cíl sledovala vláda, když snížila státní příspěvek ke stavebnímu spoření. Spořitelny na tento nevyhnutelný dopad upozorňovaly a vládní opatření se bude dlouhodobě projevovat v mnohem větší opatrnosti stavebních spořitelen při poskytování úvěrů," uvedl tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. Naopak překvapivě příjemný je podle něj pohled na počty uzavíraných smluv, neboť dává naději pro lepší čísla v případě poskytování úvěrů do budoucna.

Od letoška platí ve stavebním spoření změny, které atraktivnost produktu snižují. Podle novely zákona o stavebním spoření se bude státní podpora připsaná v letošním roce za loňský rok zdaňovat 50 procenty. V dalších letech příspěvek státu klesne z 15 na deset procent ročního vkladu střadatelů, nejvýše však 2000 korun ročně. Novela zákona také zdanila výnosy ze stavebního spoření.

Ve změnách se bude pokračovat

Změny ve stavebním spoření zřejmě budou pokračovat. Ministr financí Miroslav Kalousek nedávno uvedl, že připravuje novelu zákona o stavebním spoření, která umožní poskytovat tento produkt i dalším finančním institucím.

Kvůli tomu některé spořitelny rozšiřují pole své působnosti a začínají nabízet vedle stavebního spoření další produkty, jako pojištění, investice a kreditní karty. Například Modrá pyramida od dubna zařadila do své nabídky produkty skupiny Komerční banky, mezi které patří například osobní konto u KB, zvýhodněný účet pro studenty, kreditní karty, spotřebitelskou půjčku nebo investiční životní pojištění. Další finanční produkty vedle stavebního spoření již delší dobu nabízí i Českomoravská stavební spořitelna, která patří do skupiny ČSOB.

 


Objem poskytnutých úvěrů za 1. čtvrtletí 2011

spořitelna úvěry objem (v mil. Kč) meziroční změna (v pct) celkem smluv (v tis.)
ČMSS 4350 -37 2010
SSČS 946 -26 1134
Modrá pyramida 1798 8 754
Raiffeisen 1320 -53 814
Wüstenrot 525 -6 441
CELKEM 8939 -36 5153
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru