Čína bude dál kupovat dluhopisy španělské vlády, a pomůže tak restrukturalizovat sektor španělských spořitelen. Uvedl to v úterý zdroj ze španělské vlády; premiér země José Luis Zapatero se v Pekingu setkal s představiteli asijské velmoci. Španělsko se snaží investory přesvědčit, že jeho ekonomika není tak slabá, aby Madrid musel žádat o mezinárodní finanční pomoc.

Zapatero uvedl v Pekingu pro španělské rozhlasové stanice, že je Čína naštěstí ochotna potíže Španělska po finanční krizi řešit. Vládní zdroj ale dodal, že se čínský premiér Wen Ťia-pao při dnešní bilaterální schůzce o žádné přesné sumě investic nezmínil.

Ze španělských vládních dluhopisů, které jsou u zahraničních investorů, drží Čína 12 procent, dodal zdroj. Náklady Španělska na půjčky peněz rostly od konce minulého roku, protože se investoři obávali, že země bude muset následovat jiné členy eurozóny, kteří museli zažádat o zahraniční pomoc.

Čína nakoupila dluhopisy za šest miliard eur

V posledních týdnech se ale Španělsko odpoutalo od Portugalska, které o evropskou finanční pomoc požádalo, a rizikový příplatek španělských vládních obligací v porovnání s německými se snížil. Dnes byl na 1,72 procentního bodu, tedy nejníže od začátku loňského listopadu.

Zapatero je na třídenní návštěvě Číny a Singapuru. Ve středu se má v Singapuru setkat s lidmi z bank a s manažery fondů, kterým předloží údaje o španělské ekonomice a financích pro jejich případné investiční plány.

Minulý týden představitelé Španělska uvedli, že Čína již dokončila nákup obligací za přibližně šest miliard eur (zhruba 146,6 miliardy Kč), který slíbila v lednu. Sektor španělských spořitelen se dostal do potíží kvůli půjčkám na nemovitosti, které ztratily na hodnotě.

Zapatero proškrtal výdaje a slíbil, že letos sníží rozpočtový deficit na šest procent hrubého domácího produktu. Zavádí i ekonomické reformy, ale zemi se nedaří oživit hospodářský růst za vysoké nezaměstnanosti, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru