Americká investiční banka Goldman Sachs doporučila klientům, aby vystoupili ze sázek na další růst cen komodit a inkasovali vysoké zisky dřív, než se trh otočí.

Zpráva je pro investory naprostým překvapením, Goldman Sachs totiž patří na Wall Street k největším býkům, jak se říká investorům, kteří spekulují na růst cen. Ropa i některé další komodity po zprávě citelně zlevnily, ropa ale už během dne většinu ztrát smazala.

Banka navíc uvedla, že ve Spojených státech už se začínají objevovat první známky takzvané poptávkové destrukce. Ta pramení právě z příliš vysokých cen, které nutí spotřebitele omezovat poptávku. To může vést až k pozdějšímu dramatickému propadu cen.

Ropa reagovala poklesem

Ropa během nočního obchodování v Asii přechodně zlevnila asi o tři procenta a severomořský Brent oslabil až na 121,97 USD za barel. Ještě v pondělí přitom jeho cena vystoupila nad 127 dolarů a byla nejvyšší od léta 2008.

Během dopoledne se ale cena začala opět zvyšovat a kolem 13.00 už se Brent prodával za zhruba 124,60 USD za barel. Proti pondělnímu závěru tak byl znovu v zisku.

Goldman Sachs klientům doporučil zavřít koš CCCP, tedy prodat investiční nástroj, který jim doporučil v prosinci. Investice spekuluje ze 40 procent na růst cen ropy, z 20 procent na růst cen mědi, z dalších 20 procent na růst indexu platinových kovů S&P GSCI a po deseti procentech na růst cen bavlny a sójových bobů.

Doporučení koupit právě tento koš vyneslo klientům za čtyři měsíce až čtvrtinové zhodnocení.

"I když věříme, že v horizontu dalších 12 měsíců má koš CCCP potenciál k dalšímu růstu, v bezprostředním časovém výhledu jsou rizika tak vysoká, že nedává smysl koš nyní držet," oznámil klientům analytický tým americké banky, který sleduje komodity.

Tým pracuje v Londýně a v současné době jej vede hlavní analytik Jeffrey Currie. 

Spekulanti zvyšují ceny ropy o pětinu

Goldman Sachs odhaduje, že spekulanti zvyšují cenu ropy až o 27 dolarů, tedy zhruba o 20 procent. Obchodníci tvrdí, že právě to je důvod, proč se ceny po zprávě banky vydaly prudce dolů.

Mnoho investorů začalo prodávat v obavách, že až se otevřou trhy ve Spojených státech, klienti Goldman Sachs začnou hromadně prodávat. Goldman Sachs je klíčovým hráčem na trhu a má i spoustu klientů. Jejich pokyny, když se podají zhruba ve stejnou dobu, tak mohou ceny značně ovlivnit.

Ceny ropy od začátku letošního roku vzrostly už asi o pětinu, hlavně kvůli napětí na Blízkém východě a na severu Afriky. V těchto oblastech leží země, které patří k významným producentům suroviny. V zotavení přitom pokračuje globální ekonomika, což spolu s obavami z výpadku dodávek ropy v současné době přispívá k růstu cen nejvíce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru