Alcoa hospodařila v prvním čtvrtletí s čistým ziskem 308 milionů dolarů, v přepočtu zhruba 5,2 miliardy korun. Před rokem přitom firma prodělala 210 milionů dolarů.

Tržby společnosti meziročně stouply o 22 procent na 6 miliard dolarů. Zaostaly však za očekáváním analytiků.

Do hospodaření společnosti se podle analytiků promítl, stejně jako u ostatních těžařů a zpracovatelů základních materiálů, především návrat globálního ekonomického růstu a s tím spojené oživení ve výrobním sektoru.

Předseda a generální ředitel společnosti Klaus Kleinfeld uvedl, že firma v letošním roce i nadále počítá s nárůstem celosvětové poptávky po hliníku. Ta by podle jeho slov měla vzrůst o 12 procent.

Ve druhém čtvrtletí by podle finančního ředitele firmy měla Alcoa zvednout produkci hliníku o 125 tisíc tun, což by se mělo projevit i na další ziskovosti firmy.

"Výhled pro zbytek roku 2011 a další období zůstává velmi pozitivní kvůli rostoucí světové populaci, stoupající urbanizaci a přednostem hliníku, který je lehkým, pevným a recyklovatelným materiálem," upozornil Kleinfeld.

Akcie společnosti Alcoa v očekávání kvartálních čísel v pondělí oslabily o 0,84 %.

Očekávání analytiků jsou vysoká

Kvartální čísla firem obchodovaných v rámci indexu S&P 500 zatím v posledních dvou letech vždy předčila většinová očekávání analytiků. Podle konsenzuálního odhadu trhu bude tento trend pokračovat i letos.

Průměrná ziskovost amerických firem zahrnutých v indexu S&P 500 by měla v prvním čtvrtletí růst o 13 procent. Nejvyšší nárůst zisků se čeká v sektoru těžby a zpracování surovin. Naopak pokles ziskovosti by mohl zasáhnout telekomunikace a sektor veřejných služeb.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru