Skupina Agrofert podnikatele Andreje Babiše koupila 80 procentní podíl ve společnostech skupiny Wotan, která je významným hráčem v oblasti lesnictví, těžby a zpracování dřeva v Česku. V pondělí o tom informoval Agrofert Holding. Kupní cenu nebudou firmy zveřejňovat. Transakce je podmíněna získáním souhlasu příslušných antimonopolních úřadů.

"Skupina Agrofert a členové skupiny Wotan v minulých dnech podepsali smlouvu o prodeji 80 procentního podílu ve společnostech Wotan Forest Service, a. s., Wotan Forest, a. s., a Alfa Plywood, a. s., společnosti AGF Wood, a. s., dceřiné společnosti společnosti Agrofert Holding, a.s.," uvádí Agrofert v tiskové zprávě. Pro skupinu Agrofert to znamená vstup do nového odvětví a rozšíření dosavadních aktivit, které byly zaměřeny převážně na chemický průmysl, zemědělství a potravinářství.

Možné jsou i další akvizice

Spojením se zkušeným hráčem v oboru a s využitím kapitálové síly a investičních zkušeností skupiny chtějí vybudovat významnou českou skupinu působící v lesnictví a oblasti zpracování dřeva, uvedl generální ředitelní ředitel společnosti Agrofert Holding Babiš. Dosáhnout toho chtějí investicemi v rámci skupiny Wotan, případně také prostřednictvím dalších akvizic.

Skupina Wotan se kromě lesnictví a těžby a zpracování dřeva zabývá poskytováním lesnických služeb, dopravou dřeva nebo truhlářskou výrobou či výrobou překližek. Agregované tržby těchto společností za loňský rok dosáhly přibližně dvou miliard korun.

Babiš rád nakupuje

V nedávné minulosti koupil Agrofert Holding firmy Animalco a Procházka Holding, které jsou významnými hráči v tuzemském masném průmyslu. Obě fúze letos v lednu povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, podle kterého obě akvizice nenaruší hospodářskou soutěž zejména s ohledem na relativně nízký nárůst tržního podílu Agrofertu. 

Nekonsolidované tržby skupiny Agrofert Holding loni podle předběžných výsledků klesly na zhruba 132 miliard korun. Výsledek zahrnuje hospodaření 150 firem. V roce 2009 činily podle předběžných neauditovaných výsledků nekonsolidované tržby Agrofertu 137,3 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru