Těžařská skupina NWR zahájila konkrétní kroky ke změně registrace sídla společnosti do  Velké Británie. Firma proto investorům doporučuje, aby si v souvislosti s reinkorporací vyměnili akcie současné holandské NWR N.V. za nové akcie NWR Plc. v poměru 1:1.

NWR Plc. je stoprocentním  vlastníkem holandské NWR. Akcionáři by tak měli kontaktovat svého obchodníka s cennými papíry a vyplnit akceptaci nabídky směny.

Skupina se k této změně rozhodla, aby zvýšila zájem o své akcie u globálních investorů, zvýšila tím likviditu a v neposlední řadě chce stabilnější investorskou základnu. „Dnešní oznámení o navrhované reinkorporaci připravuje půdu pro získání možnosti figurovat v indexu FTSE a tím zvýšit atraktivitu společnosti pro širší okruh kvalitních investorů, a to v Evropě i ve světě,“ řekl předseda představenstva NWR Mike Salamon.

O NWR

NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů. Spoluvlastníkem NWR je Zdeněk Bakala, který je také většinovým majitelem vydavatelství Economia, které také provozuje server iHNed.cz a vydává Hospodářské noviny.

V Praze bude dočasně pozastaveno obchodování

S obchodováním akcií na pražské burze se během reinkorporace nic nestane. Vyjímou bude jen krátké technické přerušení obchodování v termínu od 2. do 6. května tohoto roku. Tento čas je nezbytný pro provedení výměny.

Záměr změnit sídlo je už delší dobu známý, proto akcionáři na tuto zprávu nijak nereagovali. A to i proto, že směna akcií nebude mít žádný vliv na nárok na dividendu. Změnou sídla firmy se také nemění ani hodnota společnosti, ani výše jejich aktiv.

NWR zvýšila ceny, akcie ale klesly

Akcie NWR na pražské burze ale v pondělí negativně reagovaly na zprávu skupiny ohledně těžby uhlí v 1. čtvrtletí tohoto roku. Objem produkce dosáhl na 1062 tun koksovatelného uhlí, 1575 elektrárenského uhlí a 180 tun koksu. Firma tak má nakročeno ke splnění celoročních cílů.

I přes to cena akcie během pondělního obchodování klesla v Praze o téměř 4,5 procenta. ,,Zveřejnění produkce za první čtvrtletí však investorům příliš radosti nepřináší, když prodané objemy jsou převáženy ve prospěch termálního uhlí," uvedl Pavol Mokoš z Patria Direct.

Firmu k růstu neobrátilo ani oznámení, že skupina dojednala mezikvartálně vyšší ceny koksovatelného uhlí, a to až o 35 procent. Průměrná dohodnutá cena koksovatelného uhlí pro následující tři měsíce činí 215 eur za tunu oproti průměrné realizované ceně 159 eur za tunu v prvním čtvrtletí.

Ceny koksu by měly vzrůst o 19 procent na 400 eur za tunu. Koksovatelné uhlí tak v porovnání s rokem 2010 podraží o 52 procent a koks o 45 procent, dodává zpráva.

Ceny dodávek oksovatelného uhlí si NWR od druhého čtvrtletí domlouvá na kvartální bázi stejně jako již dříve ceny koksu. Dodávky energetického uhlí byly dohodnuty na celý kalendářní rok 2011 za cenu 71 eur za tunu.

  SPAD ONLINE  (11.04.2011 16:55)  
  Název
 
Akt. cena
[Kč]
Změna
[%]
Objem
[tis. Kč]
 
  NWR 285.8 -4.415 329321.3  

Ceny uhlí jen tak neklesnou

Ceny černého uhlí na světových trzích v posledních měsících vyskočily vzhůru kvůli záplavám v Austrálii, jež na čas vyřadily z provozu významnou část dolů největšího světového exportéra.

Finanční ředitel Marek Jelínek během konferenčního hovoru s novináři řekl, že vzhledem k pokračující silné poptávce na trzích střední a východní Evropy a omezeným dodávkám nečeká ani v budoucnu žádný razantní pokles.

"My teď neřešíme situaci na trhu, my řešíme, jak rychle můžeme dostat uhlí ven, abychom pokryli obrovskou poptávku, kterou pozorujeme," řekl Jelínek.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru