Islanďané v sobotním referendu odmítli vládou sjednanou dohodu, podle které měla země zaplatit Británii a Nizozemsku pět miliard dolarů (84 miliard Kč) jako náhradu za ztracené vklady u islandské internetové banky Icesave. Otázka odškodnění tak zřejmě bude muset být vyřešena soudní cestou. Informovaly o tom v neděli agentury AP a Reuters.

Islandská premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová varovala, že odmítnutí dohody by mohlo vést k ekonomickému a politickému chaosu v zemi. "Byla zvolena nejhorší možnost. Hlasování rozdělilo národ na dvě části," upozornila. Po sečtení zhruba 90 procent hlasů bylo proti dohodě 59,1 procenta hlasujících, napsala agentura AP.

Premiérka uvedla, že otázku odškodnění nyní bude řešit evropský obchodní soud. Ten by mohl stanovit přísnější podmínky odškodnění, než zahrnovala dohoda odmítnutá v referendu.

Poškozené odškodnily jejich vlády

Icesave patřila společnosti Landsbanki, tedy jedné ze tří velkých islandských bank, které v roce 2008 zkrachovaly. Peníze v Icesave měli uloženy také Britové a Nizozemci. Asi 400 000 poškozených klientů ztracené vklady vyplatily jejich vlády, které pak začaly peníze vymáhat od Islandu.

Představitelé Británie a Nizozemska označili výsledek referenda za zklamání. "Čas pro jednání vypršel," řekl nizozemský ministr financí Jan Kees De Jager. "Island má stále povinnost splatit nám peníze. Nyní je to případ pro soudy," dodal.

Se soudem nyní počítá rovněž první náměstek britského ministra financí Danny Alexander.

"Máme povinnost získat tyto peníze zpátky. Budeme o to usilovat, dokud se nám to nepodaří," řekl Alexander v rozhovoru pro BBC. "Naše země je v obtížné finanční situaci a tyto peníze by pomohly," dodal.

Vyřešení sporu o Icesave se považuje za nezbytný krok ke zlepšení islandské pozice v jednáních o vstupu do Evropské unie a k oživení nadále slabé ekonomiky. Vyřešení sporu je také podmínkou obnovení islandského přístupu na mezinárodní kapitálové trhy.

Referendum muselo být uspořádáno poté, co islandský prezident Ólafur Grímsson v únoru odmítl dohodu o odškodnění podepsat. Prezident tak odmítl podpis dohody již podruhé. Islanďané v prvním referendu loni v březnu dohodu drtivou většinou hlasů odmítli a vláda musela sjednat méně nevýhodnou smlouvu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru