Pražská burza v prvním dubnovém týdnu opět rostla, i když jen mírně. Index PX připsal (stejně jako o týden dříve) zhruba jedno procento a uzavřel čtrnáctý týden roku 2011 na 1271 bodech.

Trhu chyběly výraznější kurzotvorné zprávy, které by investory donutily k výraznějším nákupům a prodejům.

Světlou výjimkou byl Unipetrol, který hned v pondělí zveřejnil své modelové marže pro první čtvrtletí. Příjemným překvapením byly především rafinérské marže, které předčily konsensuální odhady analytiků a titul se tak stal nejvýnosnějším na pražské burze. Za celý týden připsal 6,2 procenta a uzavřel na 184,7 korunách.

Na ceně nopak ztratily akcie technologické společnosti KIT Digital. Bez výraznější kurzotvorné zprávy oslabily o 5,2 procenta na 202 Kč.

Nejobchodovanější akcií uplynulého týdne byl už tradiční lídr statistiky nejvyšší likvidity - energetická společnost ČEZ. Firmě pomohlo především ohlášení lepší než očekávané hrubé dividendy (ve výši 50 korun). "Pozitivně zapůsobilo i to, že ČEZ využil zvýšených cen elektřiny k urychlení prodejů," dodal Václav Kmínek, akciový analytik České spořitelny.

Startuje zámořská výsledková sezona

V pondělí odkryje detaily svého hospodaření hlinikářský gigant Alcoa. Trhy budou zajímat zejména těžaři a zpracovatelé ropy a banky. Případné úspěchy amerických korporací by pak mohly zprostředkovaně podpořit v růstu i evropské akcie, včetně těch umístěných v Praze.

Komplikace kolem Portugalska a růst úrokových sazeb v eurozóně tak už zřejmě ztrácí na významu, ostatně trh evidentně oba tyto kroky čekal - reakce investorů byla nevýrazná.

"Výraznější reakce na tyto problémy se pravděpodobně nedočkáme ani příští týden, který ale bude díky zveřejňovaným výsledkům firem více volatilní," řekl pro iHNed.cz Karel Kabelka ze společnosti Grant Capital.

V příštím týdnu bude navíc zajímavé sledovat akcie finančních domů, zejména pak Komerční banky. "Ta se v tomto týdnu pohybovala okolo hranice 4400 Kč za akcii. V pondělí se ale její akcie na pražské burze budou naposledy obchodovat s nárokem na loňskou dividendu v hrubé výši 270 Kč na akcii (tzn. hrubý dividendový výnos asi 6,1 %)," upozornil Václav Kmínek.

"Vzhledem k obvyklému sezonnímu průběhu indexu PX očekávám, že do konce měsíce by na trhu měla i nadále panovat relativně pozitivní nálada, případná korekce přijde až na počátku května," odhaduje dubnový výsledek burzy Petr Žabža, senior makléř z Patria Direct.

V dubnu roku 2010 index PX připsal 6,62 % a ve stejném měsíci předloni rostl dokonce o 17,46 %.


1/ Nejzajímavější titul uplynulého týdne na BCPP?

Petr Žabža (senior makléř, Patria Direct)

Nepochybně akcie Philip Morris ČR. Ve druhé polovině týdne se dostaly nad hranici 10 700 Kč, podpořené nákupním zájmem ve vztahu k blížící se dividendě. V pátek sice o část zisků přišly, ale stále je považujeme za atraktivní investici.

Václav Kmínek (analytik, Česká spořitelna)

V minulém týdnu výrazně rostly akcie Fortuny. Přidaly téměř 5 % po prohlášení, že společnost o tři měsíce uspíší rozjezd svého loterijního projektu v reakci na problémy hlavního konkurenta, který se dostal do insolvence. Má tak velkou šanci ukrojit si významnou část trhu, navíc dnes má ideální příležitost k umístění svých terminálů do lukrativních obchodních míst.

Karel Kabelka (obchodník, Grant Capital)

Nejzajímavějším titulem tohoto týdne můžeme ohodnotit akcie NWR, které v očekávání zveřejnění uhelných kontraktů v příštím týdnu dnes „olízly“ metu 300 Kč. Technicky se může NWR posunout dále výše až na 312 Kč.

 


2/ Která SPADová akcie by mohla být potenciálním vítězem příštího týdne?

Petr Žabža (senior makléř, Patria Direct)

V rámci "velkých" titulů na BCPP nyní mnoho hodnoty nevidím, pro případné nákupy preferuji spíše menší tituly - KIT Digital nebo Pegas Nonwovens. Oba jsou do značné míry stranou zájmu a díky jejich poměrně atraktivní valuaci ve vztahu k potenciálu bych je pro příští týdny preferoval.

Václav Kmínek (analytik, Česká spořitelna)

Vítězem i poraženým příštího týdne může být těžební titul NWR, který by měl pravděpodobně v průběhu příštího týdne oznámit nasmlouvané ceny koksovatelného uhlí na 2. čtvrtletí tohoto roku. My čekáme mezikvartální růst cen o přibližně 30 %. Vše však bude záviset na dojednaných cenách, pozitivní překvapení by pravděpodobně poslalo cenu akcií NWR nad 300 Kč/akcii, na druhou stranu pokud by ceny trh zklamaly, akcie NWR by se propadly hluboko pod 300 Kč/akcii. V poslední době ceny koksovatelného uhlí po zemětřesení v Japonsku a výpadku tamních oceláren poměrně razantně poklesly.

Ve svém růstu mohou pokračovat i akcie Fortuny, pro které je urychlení loterijního projektu jednoznačně pozitivní zprávou. Na druhou stranu není sentiment v herním sektoru po plánech Německa na uvalení 16,7% daně z výtěžku on-line operátorů sportovního sázení příliš pozitivní (akcie největšího on-line operátora Bwin Party Digital klesly o více než 30 %), což brzdí i případný růst akcií Fortuny, i když žádnou expozice v Německu nemá.

Karel Kabelka (obchodník, Grant Capital)

Předpokládám, že příští týden by mohl být dále ve znamení akcií NWR, mým druhým favoritem jsou akcie Unipetrol, které zatím zaostávají z českých titulů nejvíce. Černým koněm by se mohly stát akcie CETV, které by mohly výraznějším nárůstem kompenzovat slábnoucí dolar resp. posilující korunu.

 


3/ Které SPADové akcii by se teď podle Vás měl naopak investor vyhnout?

Petr Žabža (senior makléř, Patria Direct)

Navzdory nijak vysoké ceně akcie bych byl velmi ostražitý obecně ve vztahu k pojišťovacímu sektoru. Škody po tsunami v Japonsku jsou zatím ve stadiu sčítání a k jejich likvidaci se zatím přikročilo jen okrajově. Proto zatím asi nelze přesně kvantifikovat, jaký dopad tato událost bude mít na pojišťovny. A lze se domnívat, že to nízká suma rozhodně nebude.  

Václav Kmínek (analytik, Česká spořitelna)

Na úrovních kolem 10 600 Kč za akcii již není z mého pohledu příliš atraktivní tabákový gigant Philip Morris, který se po rozhodném dni na výplatu dividendy ve výši 1260 Kč na akcii (konec dubna) pravděpodobně propadne o více než o výši dividendy. Na současných úrovních se domnívám, že je vhodná doba na realizaci zisků.

Karel Kabelka (obchodník, Grant Capital)

Vyhnul bych se akciím Komerční banky, které budou pod vlivem „podividendového efektu“. Pouze v případě pádu většího než hodnota dividendy (270 Kč) bych uvažoval o vstupu do dlouhé pozice.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru