Prezident Barack Obama a zástupci amerického Kongresu stále nenašli kompromis ohledně parametrů nového rozpočtu. USA se už půl roku nacházejí v rozpočtovém provizoriu, které by ale mělo skončit v pátek.

Pokud se obě strany nedohodnou, vládní administrativa nebude mít peníze na svůj chod.

Americký prezident se v noci sešel mimo jiné s lídrem demokratů Harrym Reidem a se zástupcem republikánů  Johnem Boehnerem. Zatím se jim ale nepodařilo najít kompromis.

"Stále máme pár nedořešených problémů. Jedná se o velmi komplikované věci. Jsou důležité pro obě strany a tak nemohu být příliš opitmistický, ale myslím si, že jsme se od čtvrtka velmi posunuli," sdělil Obama velmi nekonkrétně novinářům.

a

Pokud nedojde k dohodě,  hrozí americkým úřadům, ale i například muzeím a národním parkům dočasné uzavření. To znamená, že by nebylo ani na výplaty mezd tisícům státních zaměstnancům, což by mohlo ohrozit oživení americké ekonomiky.

Další hrozba je politická – voliči by se na případný neúspěch vyjednávání mohli dívat jako na neschopnost demokratů a republikánů najít kompromis.

Obama věří v úspěch

Obama si závažnost situace uvědomuje, podle něj by neúspěch jednání měl dopad na miliony Američanů. Vyjádřil ale přesvědčení, že se obě strany během noci dohodnou.

"Doufám, že budu moci co nejdříve v pátek oznámit Američanům, že uzavření úřadů bylo zažehnáno, a že dohoda dospěla k úspěchu," dodal Obama. Prezident kvůli současným vyjednáváním zrušil plánovanou cestu do státu Indiana.

Podle odhadů investiční banky Goldman Sachs by uzavření amerických úřadů každý týden stálo daňové poplatníky zhruba 8 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 137 miliard korun).

Související