Americká prokuratura obvinila z takzvaného insider tradingu, neboli zneužití neveřejných informací při obchodování na burzách, jednoho bývalého právníka a jednoho makléře.

Společně si od roku 1994 do letošního března údajně přišli na zhruba 32,2 milionu dolarů (asi 550 milionů korun), když opakovaně zneužívali citlivé informace o chystaných fúzích a akvizicích.

Vystudovaný právník Matthew Kluger a makléř Garrett Bauer informace údajně získávali nelegálním způsobem od právních kanceláří, z nichž řada jich patřila k velkým a vlivným.

Prokurátor státu New Jersey Paul Fishman řekl, že jde o jeden z největších případů insider tradingu, jakým se kdy úřady v USA zabývaly.

Kluger se o chystaných akvizicích dozvěděl z titulu své funkce, protože dříve pracoval jako právník v advokátní kanceláři Wilson Sonsini Goodrich & Rosati PC. Ta se specializovala na poradenství pro americké technologické firmy, převážně ze Silicon Valley.

Vyšetřovatelé tvrdí, že oba muži za zhruba 17 let, kdy se této činnosti věnovali, do akcií investovali alespoň 109 milionů dolarů (přes 1,9 miliardy korun).

Konspirativní jednání má podle spisu kořeny v Atlantic City. Obvinění v protiprávní činnosti pokračovali až do letošního března, kdy se dozvěděli, že je sledují agenti FBI a jejich daňové výkazy zkoumá úřad Internal Revenue Service (IRS), což je v USA správce daně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru