Zklamáním skončily výsledky ohledně počtu a hodnoty všech primárních emisí akcií (IPO) na evropských burzách v prvním čtvrtletí tohoto roku. Celková hodnota IPO totiž mezičtvrtletně klesla o téměř tři čtvrtiny, počet emisí se pak snížil o necelou jednu třetinu.

V absolutních číslech to znamená, že v prvním kvartále 2011 bylo na evropských burzách uskutečněno 94 primárních emisí akcií v celkové hodnotě 3 miliard eur (v přepočtu zhruba 73 miliard korun). Vyplývá to z aktuální zprávy společnosti PwC.

“Čtvrté čtvrtletí slibovalo uzdravení trhů, ale jejich kondice se pod tlakem politických a ekonomických událostí opět  významně zhoršila," zhodnotil odborník na kapitálové trhy společnosti PwC Richard Weaver.

Vede Londýn a Varšava

Nejvíce peněz z IPO získaly firmy na londýnské burze. Ty tam nabídly akcie v celkové hodnotě téměř 2 miliard eur. Londýnská burza si v tomto ohledu drží velký odstup, hned za ní totiž skončila burza v Oslu. Celková hodnota IPO v Norsku ale dosáhla jen na zhruba půl miliardy eur.

Co se týče počtu primárních úpisů na jednotlivých burzách, je situace zcela odlišná. Podle statistik PWC totiž 44 z celkových 94 IPO bylo uskutečněno na varšavské burze. Za ní skončil Londýn, kde se pokusilo získat peníze na trhu jen 25 podniků.

Obrat k lepšímu zatím nenastane

Situace na trhu s IPO by se neměla od prvního čtvrtletí příliš změnit ani v současném druhém kvartále. Při momentálních problémech arabského světa si firmy dobře rozmyslí, jestli své plány vstoupit na burzu neodloží. “Duben a květen jsou tradičně nejvytíženější měsíce, co se týče primárních úpisů. Současná volatilita trhů ale spíše odradí firmy od takového rozhodnutí," dodal Weaver.

Vývoj celkového počtu a objemu IPO na evropských burzách

 


5 největších evropských IPO v 1Q 2011

 

zdroj: PwC

Více o primárních úpisech akcií v 1. čtvrtletí tohoto roku na evropských burzách se dozvíte ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru