Zhruba 30 procent německých firem by dnes už v Česku neinvestovalo, alespoň to vyplývá z průzkumu, který ve středu zveřejnila Česko německá průmyslová a obchodní komora.

Oproti minulým létům se tento podíl poměrně výrazně zvýšil, když v předchozích dvou letech se pohyboval na úrovni 20 procent.

Život německým firmám nejvíce ztrpčuje špatná platební morálka i nedostatečná právní ochrana v Česku, neprůhledné a korupcí poznamenané veřejné zakázky i nízká efektivnost veřejné správy.

Němečtí investoři by si také přáli větší transparentnost při zadávání veřejných zakázek. Efektivitu veřejného sektoru hodnotilo mnoho respondentů stejně tak jako v předešlých letech negativně.

Mnoho zahraničních podniků si i nadále přeje přechod na společnou evropskou měnu.

Česko jako investiční lokalita

Dvě třetiny respondentů se opět vyslovily pro zavedení eura, téměř nikdo však nepočítá s měnovou konverzí před rokem 2020.

Jak ale ukazuje první místo Slovenska, vyplatilo by se zavedení eura také v České republice.

České firmy hlásí spokojenost

Tuzemské firmy s německou majetkovou účastí jsou se stavem českého hospodářství spokojeny. Z výsledků průzkumu ČNPOK vyplývá, že 30 procent jich hodnotí současnou situaci jako dobrou, 58 procent jako uspokojivou. Skoro polovina ze 73 respondentů počítá s tím, že hospodářství půjde letos nahoru. Opak si myslí jenom 11 procent.

Výsledky průzkumu vykazují sice znatelně růstový trend, úroveň předkrizového roku 2008 však ještě není zdaleka dosažena.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se