V Česku stále převažuje růst vývozu nad dovozem. V únoru byl ale výsledek zahraničního obchodu ČR v porovnání se stejným obdobím loni o 900 milionů korun horší.

“To může znamenat, že nás během následujících měsíců může čekat i zpomalení tempa růstu průmyslu pod hladinu 10 % tak, jak i v naší roční prognóze průmyslu počítáme,“ komentovala výsledek Helena Horská, analytička z Raiffeisenbank.

Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky ČSÚ vzrostl vývoz v únoru meziročně o 18,4 procenta a dovoz se zvýšil o 20,5 procenta.

Růst přebytku v únoru vykázaly stroje a dopravní prostředky o 3,9 miliardy korun a průmyslové spotřební zboží o 0,8 miliardy Kč. Schodek obchodu s potravinami a živými zvířaty se zmenšil o 0,3 miliardy korun.

Naopak deficit se v únoru prohloubil u minerálních paliv o 3,2 miliardy korun a chemických výrobků o 1,6 miliardy Kč. Kladné saldo kleslo u obchodu se surovinami o půl miliardy korun, polotovary a materiály o 0,3 miliardy Kč a obchodu s nápoji a tabákem rovněž o 0,3 miliardy Kč.

Meziročně v běžných cenách v únoru vzrostl vývoz o 18,4 procenta, tedy 33,8 miliardy korun, a dovoz se zvýšil o 20,5 procenta, tedy 34,8 miliardy Kč.

"Výsledky ovlivnila nízká srovnávací základna února 2010, kdy obrat zahraničního obchodu dosáhl druhé nejnižší měsíční hodnoty v roce 2010. Rychlejší růst dovozu oproti vývozu pokračoval již dvanáctý měsíc," uvedl ČSÚ.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru