Česká spořitelna v úterý zaznamenala zvýšený výskyt podvodných e-mailů, které lákají z klientů přímého bankovnictví ČS citlivé údaje o jejich platebních kartách. E-maily snaží vyvolat zdání, že odesílatelem zprávy je Česká spořitelna.

"Útočníci v česky psaném e-mailu navádějí adresáta, aby otevřel internetovou stránku z přiloženého odkazu pod záminkou, že má v Servisu 24 Internetbanking novou zprávu banky.

Po otevření odkazu se zobrazí podvodná stránka napodobující službu SERVIS 24 Internetbanking České spořitelny, která požaduje vložení citlivých informací o platební kartě," uvedla banka na svých webových stránkách.

E-mail dostávají náhodní adresáti bez ohledu na to, zda se jedná o klienty ČS či jiných bank. Banka uvedla, že "e-maily s aktivními linky nerozesílá a nikdy touto cestou nepožaduje zadání osobních údajů".

Zároveň klienty varovala, aby neklikali na odkazy v takových e-mailech. Podvodný e-mail nemusí obsahovat odkaz na podvodné stránky. Falešný formulář pro získání citlivých údajů může být obsažen přímo v těle zprávy nebo je připojen jako příloha. ČS proto klientům doporučuje, aby se do svého bankovnictví přihlašovali pouze na stránkách služby internetového bankovnictví.

Ukázka podvodného e-mailu
(zdroj: Česká spořitelna)

Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů v zemi, loni meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 4,5 procenta na 12,05 miliardy korun.

Podvodné e-maily řádí i ve světě

Americká společnost Epsilon, která zajišťuje rozesílání marketingových e-mailů pro velké globální firmy, v pondělí oznámila, že došlo k neoprávněnému přístupu k databázi e-mailových adres některých klientů. S největší pravděpodobností se jedná o miliony adres s reálnými jmény zákazníků amerických bank, velkých obchodních řetězců a také o databázi kontaktů na středoškolské studenty.

Jako první ztrátu kontaktních údajů svých zákazníků oznámil americký řetězec samoobsluh Kroger. Následovaly informace, že únik dat postihl také banky City a JP Morgan Chase, US Bank, Capital One, hotely Ritz Carlton a Mariott nebo síť lékáren Walgreens.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru