Čínská centrální banka se v úterý rozhodla od 6. dubna zvýšit základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,31 procenta. K tomuto kroku se odhodlala už počtvrté od loňského října.

“Odráží to skutečnost, že čínské orgány mají obavy o přehřívání některých sektorů ekonomiky," zhodnotil krok centrální banky londýnský ekonom James Shugg.

Obavy z inflace

Strašákem pro centrální banku jsou hlavně v posledních měsících rostoucí spotřebitelské ceny. V únoru meziroční míra inflace činila 4,9 procenta a ekonomové očekávají její další růst. U vládních představitelů navíc panují obavy, že vysoké ceny zažehnou další sociální nepokoje v zemi. Citlivé ceny potravin totiž v tom samém měsíci vzrostly meziročně o více než 7 procent, což bylo nejvyšší tempo růstu od října roku 2008.

Utahování kohoutku

Vláda si proto tento rok dala za úkol, že s inflací bude bojovat.

“Inflace je jako tygr: pokud se jednou dostane na svobodu, je těžké ho dostat zpět do klece," přirovnal  čínský premiér Wen Ťi-pao.

Čínská centrální banka se proto snaží měnovou politiku utahovat i zvyšováním povinných minimálních rezerv bank. Od té samé doby, tedy minulého října, k tomuto kroku sáhla už šestkrát. Naposledy 18. března, kdy zvýšila povinné minimální rezervy o půl procentního bodu na rovných 20 procent. Banky tak jsou značně omezeny v poskytování půjček, což by mělo omezit růst inflace.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru