Agentura Moody´s v úterý opět úřadovala. Po snížení ratingu Portugalska se zaměřila i na stále problémový bankovní systém v Maďarsku. Podle agentury u některých bank dochází ke zhoršování kvality aktiv, negativně na ně působí i stále špatný vývoj v oblasti komerčních nemovitostí a agenturu dále znepokojuje klesající čistý zisk celého bankovního sektoru v důsledku zavedení bankovní daně.

Rating snížen sedmi bankám

Moody´s se tak na základě těchto faktů rozhodla snížit rating finanční síly (BFSR) pěti bankám – K&H Bank, Budapest Bank, FHB Mortgage Bank, MKB Bank a také Erste Bank Hungary patřící do rakouské bankovní skupiny, která vlastní Českou spořitelnu.

Dvěma dalším ústavům – OTP Bank a OTP Mortgage Bank – zhoršila hodnocení vkladů v domácí měně. U OTP Bank došlo i k poklesu ratingu úvěrů v cizí měně. Hlavní rating této banky ale agentura ponechala na známce D+ se stabilním výhledem.

"Hodně dlužníků, hlavně v retailu, není dostatečně zajištěno proti měnovým výkyvům u půjček v zahraničních měnách. A jsou zde významné signály, že dojde k oslabení maďarského forintu," vysvětlil analytik Moody´s Simone Zapa.

Dlužníci by tak mohli mít problémy s budoucím splácením půjček.

Erste Bank se v Maďarsku nedaří

Snížení klíčového ratingu finanční síly se tedy dotklo i maďarské Erste Bank, která patří do stejné skupiny jako Česká spořitelna. Toto hodnocení jí Moody´s snížila ze stupně D na D-.

Podle Moody´s toto nové hodnocení odráží rychlé zhoršování portfolia úvěrů, u nichž hrozí riziko nesplácení, a také výrazný tlak na ziskovost banky způsobovaný potřebou držet větší rezervy a dodatečnými výdaji na zvláštní bankovní daň, jejíž výše dosáhla 17 % příjmů banky před započtením rezerv.

Vzhledem k obtížným podmínkám pro fungování, které momentálně v Maďarsku panují, hodnotí Moody´s výhled u hlavního ratingu BFSR negativně. Výhled u ostatních ratingů je stabilní, jelikož agentura očekává, že Erste Hungary podpoří její rakouská matka.

Erste má v Maďarsku jednu z největších sítí poboček. Loňský rok ale pro ni nebyl příliš úspěšný, když na její ziskovost  dolehl nárůst nákladů na riziko a také nová bankovní daň.

Vláda chce dlužníky podpořit

Vláda se vzhledem ke špatné situaci v bankovním sektoru rozhoduje, jak by mu mohla pomoct. Uvažuje o dotování hypoték v cizích měnách. To by mohlo Maďarsko přijít až na 60 miliard forintů.

Objevily se i spekulace, že by mohla pomoct fixace kurzu forintu na švýcarský frank. Hodně dlužníků si totiž otevřelo úvěry ve švýcarské měně. Vláda ale tuto možnost popřela.