Počet lidí bez práce ve Španělsku v březnu vzrostl o 34.406 a celkově bylo jako nezaměstnaných registrováno více než 4,3 milionu Španělů. Míra nezaměstnanosti se tak během jediného měsíce zvýšila o 0,8 procenta, oznámilo v pondělí tamní ministerstvo práce. Březen byl už osmým měsícem po sobě, kdy se počet lidí bez práce zvyšoval. Úřady navíc čekají, že nová pracovní místa nezačnou vznikat dřív než na přelomu roku.

Nejhorší situace byla v dominantním sektoru služeb a podle analytiků je za nepříznivou situací hlavně příliš slabé hospodářské oživení. Míra nezaměstnanosti ve Španělsku v únoru činila 20,5 procenta, což byl více než dvojnásobek průměru Evropské unie. Žádná jiná země EU tak vysokou míru nezaměstnanosti nemá.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že Španělé se nejvíce obávají právě nezaměstnanosti. Pokles počtu pracovních příležitostí je také jednou z hlavních příčin poklesu obliby tamního premiéra Josého Zapatera. Ten o víkendu oznámil, že o zvolení na další funkční období už nebude usilovat. Zapatero byl zvolen už dvakrát.

Sektor služeb se na růstu španělské ekonomiky podílí asi ze 70 procent. Data za březen ukázala, že počet lidí bez práce v tomto odvětví vzrostl o 14.836, což je nárůst míry nezaměstnanosti o 0,6 procenta. Naproti tomu v krizí silně zasaženém stavebnictví míra nezaměstnanosti o 4,4 procenta klesla, což signalizuje určitou stabilizaci.

"Jestliže celková nezaměstnanost opět vzrostla, i když statistika ve Španělsku ukazuje cyklické oživení, pak to na výhled ekonomiky vrhá stín a není to dobrým znamením pro poptávku," poznamenal ekonom finančního ústavu RBS Silvio Peruzzo. Povzbudivé je podle něj alespoň to, že pracovních míst od začátku roku ubývá méně.

Špatná situace je nadále mezi mladými lidmi; ve věkové skupině do 25 let v březnu zaniklo 12.830 pracovních míst. Data za celou Evropskou unii ukazují, že nezaměstnanost mezi mladými se na celkové míře nezaměstnanosti v únoru podílela ze 43,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru