Francouzská mediální skupina Vivendi získá plnou kontrolu nad SFR, druhým největším telekomunikačním operátorem ve Francii. Vivendi v noci na pondělí oznámila, že s Vodafonem uzavřela dohodu a koupí od něj 44 procent SFR za 7,75 miliardy eur (189,7 miliardy Kč).

Vivendi dodala, že Vodafonu zaplatí navíc 200 milionů eur za vytvořenou hotovost mezi lednem a červencem letošního roku. Dohodou se uzavřely měsíce vyjednávání mezi telekomunikačními obry, skončí zhruba dekáda jejich spolupráce a Vivendi získá plnou kontrolu nad svou nejlukrativnější divizí.

Generální ředitel Vivendi Jean-Bernard Lévy tak dohodou plní svou prioritu fúzí a akvizic. Skupině Vivendi zvýší transakce tok hotovosti a zajistí jí větší zastoupení na telekomunikačním a domácím trhu. Lévy ve zprávě uvedl, že díky koupi aktiv skupině vzroste jádrový čistý zisk, který jí umožní zvýšit dividendu.

Pro Vodafone představuje SFR největší prodej aktiv v nynější strategii, kdy se zbavuje menšinových podílů a stahuje se zpět po dekádě zahraniční expanze. Podnik reaguje na tlak akcionářů, aby vyčistil své portfolio. Prodal již menšinový podíl v China Mobile a spustil prodej svých téměř 25 procent v polském Polkomtelu. Vodafone zároveň slíbil, že po prodeji podílu v SFR odkoupí zpět své akcie za 4,5 miliardy eur.

Vivendi za SFR zaplatí v hotovosti a použije k tomu příjmy z prodeje 20procentního podílu v NBC Universal. Vivendi i Vodafone předpokládají, že se transakce uskuteční do konce letošního června; budou o ní ale ještě rozhodovat regulátoři. Obě skupiny pak budou spolupracovat ještě tři roky jako obchodní partneři, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru