Pražská burza sice páteční obchodování uzavřela poblíž svých čtvrtečních zavíracích hodnot, za celý týden si ale index PX připsal jedno procento.

Dopomohly mu k tomu zejména akcie společnosti Philip Morris ČR. "Akcie této firmy vyskočily téměř o 100 Kč na základě zvýšení dividendy, nicméně takto vysokou výši dividendy v dalších letech už nečekám," uvedl Michal Semotan z J&T Banky Praha.

Poslední březnový týden jsme také viděli určité oživení s obchodovanými objemy, daleko nad ročním průměrem. „Za tímto růstem byla především zvýšená aktivita na akciích společnosti ČEZ a také Komerční banky, kde docházelo ke zvýšené aktivitě ve velmi úzkém pásmu mezi 4340 až 4380 Kč/akcii,” doplnil Martin Havlan z ING banky.

Výsledky za první čtvrtletí 2011

Z pohledu prvních 3 měsíců tohoto roku připsal index PX zhruba 2,5 procenta. Pomohla mu k tomu zejména emise ČEZu (+12 %). Rostoucí ceny surovin a následné problémy jaderné energetiky v Japonsku jsou klíčovými faktory, které se na tom podepsaly. ČEZ ale byl až třetím nejrůstovějším titulem pražské burzy.

Nejziskovější byly akcie deceloperské společnosti Orco, kterým k růstu o více než 25 procent dopomohly především dobré výsledky hospodaření za rok 2010. Druhým nejúspěšnějším titulem pak byly akcie autobazarů AAA Auto, které připsaly 21 procent.

Přes 11 procent naopak ztratily od ledna do března akcie Unipetrolu. Nejvíce se pak červenaly cenné papíry technologické společnosti KIT Digital. Kvůli nenaplněným akvizičním očekáváním odepsaly 30 procent.

 


1/Nejzajímavější titul uplynulého týdne na BCPP?

Martin Havlan (sales trader, ING)

Akcie Philip Morris zakončily týden skutečně impozantním růstem. Společnost reportovala výsledky za rok 2010, které přišly v souladu s tržním očekáváním. Investory nicméně překvapilo neočekávané a prudké zvýšení vyplácené dividendy ve výši 1260 Kč (trh očekával 890-900 Kč).

Akcie společnosti ČEZ pokračovaly v růstu z předchozích dnů a týdnů. Videli jsme více jak stokorunové rally bez jakékoli korekce. Do ČEZu se vrátili prodejci a to na své technické resistenci, na hladině 900 Kč/akcii. Na konci týdne tak ČEZ zkorigoval o 5 % svůj předchozí 15% růst.

Michal Semotan (makléř, J&T Banka)

Tento týden byla aktivita v Praze poměrně vysoká, nadále jsme byli svědky vysokých objemů na ČEZu s dosaženými maximálním cenami okolo 900 Kč. Očekávám, že po krátkém profit takingu s cenami okolo 860 Kč se můžeme dočkat opětovného růstu nad 900 Kč s tím, jak se zlepšuje sentiment na ČEZu s rostoucí cenou elektřiny v Německu. To vše ale předpokládám s tím, že páteční odstavení bloku v Dukovanech je jen krátkodobou záležitostí.

Václav Kmínek (analytik, Česká spořitelna)

Nejzajímavějším titulem byl ČEZ. Dokázal posílit o přibližně 2 % v souladu s rostoucími cenami elektrické energie na evropských trzích, poté co Německo uzavřelo 7 jaderných elektráren. Tím se dramaticky změnila produkční křivka elektrické energie (zvýšená výroba v „dražších“ uhelných elektrárnách) a z výrazného nadbytku elektrické energie na evropském energetickém trhu se její bilance přinejmenším srovnává.

Dalším zajímavým titulem byl Philip Morris, který posílil o více než 10 % poté, co společnost oznámila, že vyplatí rekordní dividendu ve výši 1260 Kč/akcii, přičemž trh očekával dividendu ve výši „jen“ 811 Kč/akcii.

 


2/Která SPADová akcie by mohla být potenciálním vítězem příštího týdne?

Martin Havlan (sales trader, ING)

Příští týden můžeme vidět pokračujicí zájem v dividendových titulech jako Philip Morris nebo Telefónica O2, která se však nachází blízko své rezistentní hranice 410 Kč. Vybírání zisků po dosažení hranice 900 Kč/akcii na ČEZu přináší opětovně zajímavou nákupní příležitost i na tomto titulu. Cena elektrické energie se v pátek přehoupla krátkodobě přes 60EUR/MWh což je dvouleté maximum.

Minulý týden jsme viděli poměrně slabou výkonnost finančních titulů, především pak akcií Erste banky. Domnívám se, že právě tato akcie může patřit k favoritům příštího týdne i přes snížení doporučení od Moody`s.

Michal Semotan (makléř, J&T Banka)

Akciové trhy jsou poměrně vysoko, proto bych byl opatrný z pohledu nějakého růstového výhledu. Přesto si myslím, že by se akcie Komerční banky mohly posouvat ještě výše kvůli blížící se dividendě. A to přes současný negativní náhled na banky v Evropě. Hýbat se bude i NWR, pokud budou zveřejněny cenové kontrakty.

Václav Kmínek (analytik, Česká spořitelna)

V příštím týdnu bych vsadil opět na ČEZ, který by měl těžit z rozhodnutí Německé spolkové vlády definitivně uzavřít 7 dočasně odstavených jaderných elektráren postavených před rokem 1980 a navíc uzavřít i osmou elektrárnu poblíž severoněmeckého města Krümmel s instalovanou kapacitou 1400 MW. Z německého trhu tak zmizí celkem 8800 MW instalované kapacity, což představuje více než dvojnásobek výkonu Dukovan a Temelína dohromady a ceny elektřiny by měly překonat 60 EUR/MWh, z čehož by měl profitovat i ČEZ.

 


3/Které SPADové akcii by se teď podle Vás měl naopak investor vyhnout?

Martin Havlan (sales trader, ING)

Momentálně nenacházím jediný důvod (jiný než spekulativní) pro nákup akcií společnosti Orco, které si připsaly zajímavý růst v očekávání lepších výsledků. Nebylo by pro mě překvapením kdybychom se podívali na tomto titulu zpět na hranici 200 Kč.

Michal Semotan (makléř, J&T Banka)

Zatím bych se asi vyhnul akciím Erste Bank, kde může působit nadále trochu negativně snížení ratingu od agentury Moody`s.

 

Václav Kmínek (analytik, Česká spořitelna)

V příštím týdnu bych se vyhnul akciím Pegas Nonwovens, které koncem týdne bez jakýkoliv pozitivních zpráv vzrostly a překročily hranici 450 Kč/akcii. Rostoucí ceny ropy a ropných produktů mají výrazně negativní dopad na ceny polyethylenů a polypropylenů s negativními implikacemi na marže společnosti.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru