Věci veřejné chtějí zvýšit korporátní daň o jeden procentní bod, zrušit daň z dividend a ponechat daňové zvýhodnění hypoték. Ministr financí Miroslav Kalousek zvyšování daní právnických osob odmítá.

"Daň z příjmů právnických osob chceme zvýšit o jeden procentní bod na dvacet procent," řekl na páteční tiskové konferenci Věcí veřejných ekonomický expert strany poslanec Michal Babák. "V žádném případě," reagoval na tuto informaci pro HN ministr Kalousek.

Věci veřejné si od tohoto opatření slibují zvýšení příjmu státní kasy o sedm miliard korun ročně, které chtějí použít na stavbu silnic a dalších infrastrukturních staveb.

Jako kompenzaci navrhují zrušení daně z dividend. "O tom, jak zrušit dvojí zdanění v podobě daně z dividend, lze diskutovat. Buď půjdeme cestou, jakou navrhujeme my, nebo se daň z dividend zruší," řekl HN Kalousek s poukazem na svůj návrh, který počítá s tím, že by si firmy o zaplacenou daň z dividend snížily daňový základ.

Dalším cílem VV je ponechání daňového zvýhodnění hypoték, chtějí pouze snížit maximální možnou výši úroků, které je možné odečíst od daňového základu. Z dnešních 300 tisíc ročně navrhují 150 tisíc. "Neumím se bavit o jednotlivých výjimkách. Buď je zrušíme všechny, nebo se budeme bavit o každé zvlášť, ale pak se obávám, že to dopadne špatně," řekl HN Kalousek.

Věci veřejné se nebrání zrušení daňového zvýhodnění stravenek, ale v takovém případě chtějí zavést daňový bonus pro zaměstnance 6000 korun ročně. Člověk i s nulovými daněmi by tak na rozdíl od daňové slevy od státu peníze získal, uvedl na tiskové konferenci Babák.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru