Americké akcie zaznamenaly nejlepší první čtvrtletí za více než desetiletí. Dow Jonesův index se od začátku roku zvýšil o 6,4 procenta, tedy o 742 bodů. To podle agentury AP představuje jeho nejvýraznější bodový nárůst za první čtvrtletí od roku 1998.

Ve čtvrtek se nicméně Dow Jonesův index snížil o 0,25 procenta na 12.319,73 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 0,18 procenta na 1325,83 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,15 procenta na 2781,07 bodu.

Americké akcie podle agentury Reuters prokázaly v prvním čtvrtletí značnou odolnost. Jejich nárůstu nezabránilo ani zemětřesení a následná jaderná krize v Japonsku, ani nepokoje v severní Africe a na Blízkém východě.

Pozornost trhu se nyní soustředí na dnešní zprávu o březnovém vývoji trhu práce ve Spojených státech. Analytici předpokládají, že americká ekonomika minulý měsíc vytvořila 190.000 nových pracovních míst.

Na devizovém trhu ve čtvrtek euro vůči dolaru posílilo o 0,4 procenta na 1,4178 USD. Za celé první čtvrtletí si tak připsalo šest procent. Jednotná evropská měna těží z očekávání, že Evropská centrální banka přikročí ke zvýšení úrokových sazeb.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru