Čínská měna by se měla stát světovou rezervní měnou, prohlásil francouzský prezident Nicolas Sarkozy ve čtvrtek na zahájení setkání představitelů skupiny zemí G20. Zároveň také vyzval k rychlé reformě mezinárodního měnového systému. Jinak podle něj hrozí nové měnové války a krize. Informují o tom agentury AP a DPA.

"Bez pravidel není mezinárodní měnový a finanční systém schopen předcházet krizím, finančním bublinám a šířícím se nerovnováhám," uvedl Sarkozy.

"To že je krize zažehnána, nás svádí k tomu, abychom polevili v úsilí - to by ale  nevyhnutelně vedlo k další nestabilitě a krizi," řekl.

Čína: Žádný spěch

Čína však podle agentury Reuters neprojevila ohledně Sarkozyho reformních plánů velké nadšení. Důvodem jsou obavy, že jedním z cílů reformy je přimět Peking k rychlejšímu uvolňování kurzu domácí měny. "Reformní proces bude dlouhodobý," prohlásil místopředseda čínské vlády pro obchod a finance Wang Čchi-Šan.

Jednání G20 se účastní i americký ministr financí Timothy Geithner. Ten prohlásil, že než se čínský jüan stane rezervní měnou, musí čínská vláda uvolnit obchodování.

Kritici již dlouhou dobu obviňují Peking z toho, že uměle udržuje kurz čínské měny na nízké úrovni, aby podpořil konkurenceschopnost čínských exportérů.

Čína vyzývá, aby dolar jako hlavní rezervní měnu nahradila SDR (Special Drawing Rights, Zvláštní práva čerpání) - což je kvazi-měna Mezinárodního měnového fondu. Peking drží více než 800 miliard z celkem 2 bilionů svých rezerv (vyjádřených v dolarech) v amerických vládních pokladních poukázkách. Obává se ale o stabilitu dolaru a žádá větší diverzifikaci světového finančního systému. Sarkozy navíc podporuje požadavek Číny, aby jüan byl součástí koše měn, které tvoří kurz SDR.

Americký ministr financí Geithner sice souhlasí s tím, aby v SDR byly zastoupeny "měny velkých ekonomik významných pro mezinárodní obchod" - což jüan jistě je. "Je ale nutné, aby země měla flexibilní měnový kurz, nezávislé centrální banky a volný pohyb kapitálu", dodal Geithner.

Ani minulá jednání G20 k otázkám měny nedospěla k žádné hmatatelné dohodě, především kvůli rozdílným zájmům a přístupům USA a Číny, které jednáním dominují. Někteří odborníci na mezinárodní ekonomiku, jako například Petr Robejšek, proto ve svých komentářích žertují, že by se G20 měla přejmenovat na G2.

Sarkozy v Japonsku

Po zahájení G20 odletěl Sarkozy do Tokia. Jde o vůbec první zahraniční státní návštěvu od 11. března, kdy udeřilo zemětřesení a tsunami. Zde prezident oznámil, že silné světové ekonomiky by měly na jaře jednat o bezpečnosti jaderných zařízení.

Francie patří k zemím, které se ve svém energetickém systému na využití jaderného paliva spoléhají nejvíce - přes 75 procent elektřiny vyrábí z jádra. Společnost TEPCO, která vlastní poškozenou elektrárnu Fukušima, proto požádala francouzskou energetickou společnost Areva o pomoc při likvidaci následků havárie.