Ratingová agentura Moody's bije na poplach kvůli překlenovacímu úvěru, který banka JPMorgan poskytne americkému operátorovi AT&T na akvizici T-Mobile USA. Podle Moody's je půjčka 20 miliard dolarů (téměř 349 miliard korun) z hlediska úvěrových trhů negativní. Mohla by podnítit další banky, aby se kvůli zisku vystavovaly příliš velkému riziku, uvádí agentura.

Moody's přirovnala toto riziko k druhé polovině roku 2007, kdy se úvěrový trh zadřel a finanční sektor se začal propadat do krize.

Protože společnost AT&T má ratingový stupeň A2, šance, že banka JPMorgan nebude schopna úvěr prodat, zůstává. "Domníváme se, že neobvyklé rozhodnutí JPMorgan, stát se jedinou bankou financující tento závazek, má být demonstrací její velké zásoby kapitálu," napsala Moody's ve zprávě.

"Přeložíme-li to tak, že banka získala výhodu, když může upsat dluhopisy AT&T za účelem splacení překlenovacího úvěru, mohlo by to podpořit ostatní banky, aby se vystavovaly jednomu velkému riziku. To je pro JPMorgan i pro úvěrový trh negativní."

Banka JPMorgan je jednou z investičních bank, která AT&T poradila, aby od Deutsche Telekom koupila její americkou divizi T-Mobile za 39 miliard dolarů (téměř 680 miliard korun). Německá společnost obdrží alespoň 25 miliard dolarů v hotovosti.

JPMorgan pak poskytla AT&T jednoletý nezajištěný překlenovací úvěr za 20 miliard dolarů.

Banka chce do obchodu zapojit další investory, řekl nejmenovaný informovaný zdroj. Začala je prý oslovovat minulý týden.

Není to ale poprvé, co JPMorgan figuruje jako jediný věřitel mnohamiliardového překlenovacího úvěru. Přesto Moody´s napsala, že je to i na poměry JPMorgan velká půjčka. Ta odpovídá 17 procentům jejího kapitálu Tier 1 (akcie a rezervy) a taková koncentrace je nezvyklá. Například o úvěr z října 2010 za 15 miliard dolarů pro Sanofi Aventis se dělilo patnáct bank.

Banka JPMorgan odmítla zprávu Moody's komentovat.

 

Další články FT otištěné v HN naleznete na www.ekonomika.ihned.cz/ft

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru