Česká republika a devět dalších zemí Evropské unie mohou až do roku 2019 dávat elektrárnám omezené množství povolenek zdarma. Potvrdila to v úterý Evropská komise, která současně stanovila pravidla pro přidělování bezplatných povolenek v energetickém sektoru.

Cílem je umožnit obnovu starších zdrojů

Firmy z odvětví energetiky v EU kromě deseti zemí, které si vymohly dočasnou výjimku, budou muset v podstatě všechny povolenky kupovat. Výjimku kromě Česka dostaly Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Kypr, Malta, Maďarsko, Polsko a Rumunsko. Každá povolenka představuje právo vypustit do ovzduší tunu oxidu uhličitého (CO2).

Nové rozhodnutí má za cíl umožnit zemím, jejichž energetika je závislá na spalování uhlí, získat prostředky na obnovu starších elektráren na modernější s nižšími emisemi CO2. ,,Motivem Evropské rady pro toto rozhodnutí bylo zohlednit rozlišné výchozí podmínky v jednotlivých zemích EU a možnosti – aby se snížila diskriminace mezi státy, logicky Francie s vysokým podílem jádra nebo Rakousko s vysokým podílem vody je ve zcela jiné situaci než Polsko," vysvětlil mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Komise stanovila nová pravidla

Komise dnes schválila pravidla, jak při poskytování povolenek postupovat. V roce 2013 bude zmiňovaná desítka zemí moci zdarma rozdělit 70 procent svých přidělených povolenek pro energetický sektor. Do roku 2019 se ale bude toto množství postupně snižovat. 

Země pak musí do konce září poslat komisi žádost, ve které popíše, za jakých podmínek elektrárny povolenky dostanou. Komise ji pak bude posuzovat a může část nebo i celou tuto žádost odmítnout.

"Protože by takováto žádost představovala odchylku od obecného pravidla, že počínaje rokem 2013 musí odvětví energetiky všechny své povolenky kupovat, a to buď v dražbách, nebo na sekundárním trhu, musí komise zajistit, aby tato výjimka neohrožovala celkové cíle směrnice o systému pro obchodování s emisemi a aby byla slučitelná s pravidly pro přidělování státní podpory EU nebo s pravidly vnitřního trhu EU," uvedla komise v prohlášení.

Komise rovněž podotkla, že pokud některá země bude dávat povolenky zdarma, sníží se jí příjmy z dražeb. Bezplatně přidělované povolenky by totiž měly být vyčleněny z počtu povolenek, které země získá k vydražení.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru