Příliš soli škodí. Přesvědčil se o tom jeden Číňan, který chtěl vydělat na strachu z úniku radiace z japonské elektrárny Fukušima.

Muž zvaný Guo nakoupil minulý týden podle listu China Daily 6,5 tuny soli. Za 260 pytlů a jejich přepravu do domovského města Wu-chan zaplatil čtyři tisíce dolarů. Náklad zabral polovinu jeho bytu. Jodizovaná sůl je jedním z prostředků, jak zabránit vstřebání radioaktivních látek do těla a Číně tehdy hrozilo, že ji zasáhne radioaktivní spad z japonské elektrárny Fukušima.

Zavládla panika a Číňané začali hromadně skupovat veškerou sůl z obchodů a cena suroviny vzrostla během několika dnů o 85 procent. Čínská média varovala, že zvýšená poptávka po soli potrvá ještě dalších šest měsíců.

Jenže panika brzy pominula, ceny soli spadly a pan Guo se ocitl v nezáviděníhodné situaci. Sůl nemohl nikam převézt ani ji prodat na volném trhu, protože k tomu neměl povolení od čínských úřadů. Navíc si zapomněl vzít účet, a pytle se solí tak nemohl vrátit.

Když ale reportéři v pátek navštívili podnikavého muže znovu, zjistili, že většinu své soli již prodal svým sousedům nebo do okolních restaurací. I tak ale prodělal zhruba 1500 dolarů. Navíc ho reportéři deníku nahlásili čínskému úřadu pro obchod se solí, který slíbil, že aktivity pana Guo prověří.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru