Největší ruská ropná společnost Rosněfť bude i přes nepříznivý verdikt londýnské arbitráže dál pokračovat v realizaci plánu strategické aliance s britským koncernem BP. Arbitři neprohlásili dohodu obou firem za neplatnou, pouze prodloužili její prozatímní blokování, řekl v pátek předseda představenstva Rosněfti a místopředseda ruské vlády Igor Sečin.

Londýnská arbitráž ve čtvrtek svým rozhodnutím vyhověla žádosti ruských oligarchů spojených v konsorciu AAR, které je partnerem BP v jejím ruském společném podniku TNK-BP. AAR uvedla že rozhodnutí arbitrů "BP zabraňuje vstupovat do všech budoucích akciových transakcí s Rosněftí, které by měly jakékoli strategické prvky". To však Sečin popírá.

"Soud to nezablokoval, ale prodloužil soudní příkaz (o dočasném blokování realizace dohody) do 7. dubna. Musíme vyčkat rozhodnutí soudu," řekl Sečin novinářům. Dodal, že Rosněfť již kvůli krokům AAR utrpěla ztráty a že bude bránit své zájmy.

BP a Rosněfť se na počátku roku dohodly na strategické spolupráci a vzájemné výměně části akcií. Oba podniky mají v úmyslu společně hledat ropu a zemní plyn v oblastech ruské Arktidy, které byly dosud výhradní doménou ruských těžařů. Spolupráce v průzkumu se má týkat rozlehlých a potenciálně bohatých oblastí Karského moře.

Počátkem února se již AAR u londýnského soudu podařilo prosadit dočasný soudní zákaz realizace dohody. AAR tvrdí, že dohoda porušuje ujednání, podle kterého má BP před vstupem do jakýchkoliv významnějších nových aktivit v Rusku požádat o souhlas své partnery v TNK-BP. Ruský tisk od počátku spekuluje, že miliardáři Michail Fridman, German Chan, Viktor Vekselberg a Len Blavatnik chtějí svými kroky proti alianci jen zhodnotit podíl v TNK-BP a že spor se časem vyřeší smírně.

Sečin také uvedl, že jeho firma je s BP jako s partnerem spokojena. Čtvrteční rozhodnutí arbitrů vyvolalo dohady, že Rosněfť by se mohla nyní poohlédnout po jiném partnerovi, který by jí umožnil využít obřích arktických nalezišť. Výkonný šéf Rosněfti Eduard Chudajnatov v lednu sdělil, že firma je zavalena návrhy mnoha zahraničních společností na spolupráci v Arktidě. Svůj zájem už potvrdila například Royal Dutch Shell, hlavní rival BP.

Ruští akcionáři TNK-BP tento měsíc navrhovali, aby BP v aliancí s Rosněftí nahradila TNK-BP. Analytici však doporučují, aby si v takovém případě Rosněfť našla jiného partnera, protože TNK-BP nemá potřebnou expertízu. Rosněfť možnost spolupráce s TNK-BP odmítla.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru