Stavbu první velké elektrárny na zemní plyn v Česku v pátek zahájil energetický gigant ČEZ. Stavba za 20 miliard korun a výkonu 840 MW, což je výkon necelého jednoho bloku Temelína (pozn. red. - ten má výkon zhruba 1000 MW) by měla být hotová v roce 2013, když první proud by mohla dodávat již v červnu.

"Ve výrobním portfoliu ČEZ dosud  paroplynový zdroj chyběl, navíc ten v Počeradech bude  první paroplynovou elektrárnou svého druhu v ČR. Ze zemního plynu  se v Česku ročně v současnosti vyrobí jen cca 1,5 procenta elektřiny, “ uvedl Vladimír Hlavinka, člen představenstva a ředitel divize výroba ČEZ.

Nová elektrárna by měla dodávat proud hlavně ve špičkách, zatímco přes noc se počítá s jejím odstavováním. Nový zdroj postaví ČEZ v areálu hnědouhelné elektrárny Počerady, která má nyní instalovaný výkon 1000 megawattů, což z ní dělá druhou největší tepelnou elektrárnu ČEZ.

Nově a ekologicky

Společnost označuje nový zdroj za ekologický, především kvůli nižším emisím při spalování plynu a vyšší účinnosti spalování, která by měla být okolo 57 procent oproti zhruba 40 procentům u nejmodernějších uhelných elektráren.

„Vývoj v energetice směřuje k nízkoemisním či zcela bezemisním zdrojům, právě plynové elektrárny do nich můžeme zahrnout, jsou vysoce ekologickým zdrojem pro výrobu elektřiny, které svým provozem příliš neovlivňují životní prostředí,“  konstatoval Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Snížení množství emisí ale nepřinese, protože by musel nahradit některou ze starých uhelných elektráren. A to zatím ČEZ neplánuje.

Elektrárnu postaví Škoda Praha Invest a plyn do nové elektrárny by měla dodávat skupina RWE., která již dříve uzavřela s ČEZem dlouhodobý kontrakt na 15 let.

Nejistý Czech Coal

Tepelná elektrárna Počerady má pět uhelných bloků. V roce 2013 firmě končí dlouhodobá smlouva na dodávky uhlí, které jí dodává mostecký Czech Coal. "Máme zájem to provozovat dál, ale je to předmětem dalšího vyjednávání. A to bude tvrdé," řekl k tomu novinářům ředitel výroby ČEZ Vladimír Hlavinka. Vzápětí dodal, že Czech Coal by byl sám proti sobě, kdyby uhlí prodávat nechtěl.

Podíl zemního plynu na výrobě elektřiny v Česku je asi 1,5 procenta, po dostavbě počeradského zdroje by mohl vzrůst ke zhruba pěti procentům, podle jeho využití. Celkový instalovaný výkon uhelných elektráren v Česku je zhruba 12.000 megawattů, obě jaderné elektrárny mají 3880 megawattů.

Vedoucím tandemem v instalaci nových paroplynových zařízení jsou USA a Japonsko, v Evropě jsou průkopníky především Itálie, Španělsko a Velká Británie.

Elektrárna Počerady před výstavbou paroplynové elektrárny
Elektrárna Počerady po výstavbě paroplynové elektrárny
autor: ČEZ | autor: ČEZ