Pražská burza zažila vcelku úspěšný týden. Rostoucí trend byl patrný téměř u všech titulů s vyjímkou developera ECM, technologické firmy Kit Digital a pojišťovny VIG. Hlavní hvězdou se ale stalo Orco. Analytici se tedy minulý týden příliš netrefili. Podle nich jste se měli zbavit akcií právě Orca. Jenže čtvrteční výsledky firmy navnadily investory a titul za celý týden posílil o zhruba 7 %.

Na druhou stranu i cenné papíry ČEZu vyrostly, což byl naopak dobrý tip od oslovených odborníků v minulém týdnu. V tom následujícím zveřejní výsledky Phillip Morris, a to i s výší dividendy. To by mohlo akcie tabákové firmy poslat vzhůru, s čímž počítají i odborníci na kapitálové trhy. Ti si zároveň myslí, že v důsledku pátečního růstu titulu Orco bude v dalších seancích docházet k výprodeji akcií této firmy.

Týdenní vývoj indexu PX pražské burzy

                                                                                                                                 zdroj: BCPP


 

1/ Nejzajímavější titul uplynulého týdne na BCPP?

Radim KramuleRadim Kramule (analytik České spořitelny)

- ten největší pohyb nakonec přinesly výsledky developera Orco, který sice s končil ve 4.kv. se ztrátou, ale čistá hodnota aktiv vzrostla z 25,3 na 28,6 euro. Orco zůstává vysoce rizikovou investicí a nadále je potřeba počítat s vyšší volatilitou ceny akcií.

Martin VazačMartin Vazač (analytik BH Securities)

- mezi nejzajímavější tituly obchodované ve SPAD tento týden beze sporu patří akcie Orco, které po zveřejnění hospodářských výsledků za poslední čtvrtletí roku 2010 (čistý zisk ve výši 233 mil EUR) posílily a obchodovaly se až na úrovni 252 Kč za akcii.

Miroslav AdamkovičMiroslav Adamkovič (analytik Komerční banky)

- Investorskou veřejnost zřejmě nejvíce potěšila největší emise na trhu. Akcie ČEZ nadále posilují v reakci na vyšší ceny elektřiny poté, co německá vláda rozhodla o dočasném odstavení starších jaderných reaktorů. Potíže na japonské elektrárně Fukušima ohrožují renesanci jaderné energetiky v Evropě. Čeští politici jsou však jádru nadále nakloněni a japonská havárie tak paradoxně ČEZu pomáhá.

 


2/ Která SPADová akcie by mohla být potenciálním vítězem příštího týdne?

Radim KramuleRadim Kramule (analytik České spořitelny)

- příští týden by měl reportovat svá čísla Phillip Morris ČR s tím, že bude známa přibližná hodnota vyplácené dividendy. Pro tuto dividendovou akcii je to klíčový okamžik roku. My čekáme, že by dividenda měla výrazně přesáhnout 800Kč za akcii, což by se pravděpodobně pozitivně projevilo i na ceně akcií. Investoři by měli ovšem sledovat i dění kolem Sazky. Případné odebrání licence nebo vyhlášení insolvence by bylo pro Fortunu pozitivní.

Martin VazačMartin Vazač (analytik BH Securities)

- potenciálním vítězem příštího týdne by se mohl stát Philip Morris ČR, akcie se blíží k termínu rozhodnému pro výplatu dividendy (konec dubna).

 

Miroslav AdamkovičMiroslav Adamkovič (analytik Komerční banky)

- Philip Morris ČR by měl do konce března oznámit výsledky za loňský rok a výši dividendy pro rok letošní. Vzhledem k povaze titulu se dá říci, že příští týden určí, kam bude cena akcií směřovat v dalších měsících.

 


3/ Které SPADové akcii by se měli investoři v příštím týdnu vyhnout?

Radim KramuleRadim Kramule (analytik České spořitelny)

- čistě z obchodního hlediska nelze vyloučit určitou korekci u akcií Orca. Výsledky sice byly povzbudivé, ale mnoho investorů možná zavelí k vybírání zisků.

 

Martin VazačMartin Vazač (analytik BH Securities)

- očekávám, že se akcie Telefónica O2  posunou příští týden níže, neboť jejich čas ještě nenastal (dividenda je ještě daleko), růst nad 400 Kč se nám zdá neopodstatněný.

 

Miroslav AdamkovičMiroslav Adamkovič (analytik Komerční banky)

- Orco. Páteční reakce na výsledky za poslední kvartál mi přijde přehnaná a očekávám postupnou korekci. Miliardový zisk vypadá skvěle, má však dvě ale - investoři o něm věděli už osm měsíců a v přímém rozporu s ním jsou provozní marže Orca v závěru loňského roku. Zatímco zisk z přecenění bondů se letos jistě opakovat nebude, slabé marže na letošní výsledky vliv mít mohou.

  

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru