Nedostatek součástek pro výrobu automobilů po zemětřesení v Japonsku by podle nejhoršího scénáře mohl snížit celosvětovou produkci aut za šest týdnů až o 30 procent. Vyplývá to z odhadů výzkumné společnosti IHS Automotive. To by znamenalo pokles výroby až o 100.000 vozů denně.

"Většina výrobních závodů bude zemětřesním ovlivněna" uvedl analytik IHS Michael Robinet. "Pro automobilky tak bude velmi obtížné se dopadům této katastrofy vyhnout," dodal.

Dodávky součástek, od převodovek po elektroniku a polovodiče, zbrzdilo zemětřesení v Japonsku a následné problémy s infrastrukturou. Již nyní podle Robineta činí ztráty výroby v automobilovém průmyslu kvůli nedostatku součástek 13 procent. To znamená, že světová produkce vozů se do této doby snížila o 320 tisíc aut. Nejmarkantnější byl pokles patrný v Japonsku.

K dispozici nejsou ani odhady obnovení výroby

Některé automobilky tak budou muset zřejmě učinit rozhodnutí, které vozy budou vyrábět. Pokud rozhodnutí neučiní včas, budou čelit vysokému výpadku dodávek autodílů už v polovině dubna. Dodavatelské řetězce jsou totiž v tomto odvětví silně provázány.

Robinet zdůraznil, že je nyní velmi těžké odhadnout další vývoj. "Nikdy jsme nezažili, aby situace byla tak nejistá," dodal.
Toyota Motor uzavřela všechny své závody v Japonsku, a to minimálně do soboty 26. března. Firma obnoví produkce svých tří hybridních modelů, včetně Priusu, 28. března. Zároveň ale varovala, že je připraven zavřít své továrny ve Spojených státech, a to kvůli nedostatku součástek dovážených z Japonska. Zaměstnancům ale vzkázala, že o peníze nřpijdou. Platit jim bude stejně jako v případě plné výroby.

Nejpostiženější automobilkou je ale podle všecho Honda Motor. Ta musela uzavřít dvě japonské továrny minimálně do 3. dubna. V poničené oblasti Japonska má ale více než 100 dodavatelů, a 10 z nich podle mluvčího automobilky Eda Millera nedokáže vůbec odhadnout, za jak dlouho se jim podaří obnovit.
Nissan Motor se nyní nemůže spolehnout na 40 dodavatelů, protože stále plně neobnovili provoz. Je proto možné, že dočasně pozastaví produkce v Severní Americe.. ,,Je to vážné a stále nemůžeme situaci plně vyhodnotit," řekl výkonný ředitel autoombilky Carlos Ghosn.

Největší americká automobilka General Motors minulý týden pozastavila výrobu ve své továrně v Shreveportu. Výrobce vozů Ford Motor zatím žádné omezení ve výrobě neuskutečnil. I přesto firma ve čtvrtek dealerům oznámila, aby dočasně pozastavili objednávky vozů černé barvy, protože ji dochází potřebný pigment.

V některých evropských závodech začala v tomto týdnu omezovat produkci francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën, příští týden omezí výrobu aut její slovenská továrna. Firmě chybí součástky od japonského dodavatele, podle dřívějších informací má problémy po zemětřesení společnost Hitachi, která PSA dodává komponenty pro naftové motory.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru