Po čase opět končí v Česku zahraniční investor, když společnost Celestica minulý víkend oznámila rozhodnutí uzavřít závod v Kladně. Město nyní rychle hledá cesty, jak zmírnit propuštění 300 zaměstnanců, kteří v červnu skončí.

Kanadská Celestica předním smluvním výrobcem počítačových a telekomunikačních komponentů. Svůj odchod zdůvodnila děním na globálním trhu. "Situace je těžká pro nás všechny a jsme si vědomi dopadů tohoto rozhodnutí,“ řekla jednatelka českého závodu Vladislava Kozáková. Firma podle ní hledá ve spolupráci s městem, úřadem práce a Czech Investem možná řešení co nejvíce zmírnit dopad chystaného uzavření závodu.

Kladno chce do půl rokunajít nového investora, který by Celesticu jako zaměstnavatel nahradil. "Vyjednávání se zahraničními investory bývají většinou zdlouhavá, ale my musíme reagovat okamžitě," prohlásil primátor Kladna Dan Jiránek.

„Budeme usilovat o to, aby se nám ve spolupráci s vedením města podařilo v brzké době do Kladna nalákat nového investora,“ dodává Miroslav Křížek, šéf agentury Czechinvest.

„Firmy odcházejí a přicházejí, je to jejich životní cyklus daný trhem. Významnou investici za 1,2 mld. Kč nedávno právě v Kladně oznámila společnost Lego. Z toho je – i přes odchod Celesticy - zřejmé, že jde o oblast s velkým potenciálem“, dodává Křížek.

Celestica má v České republice zastoupení od roku 1999, kdy zahájila provoz v jihomoravském Ráječku. Tento závod předloni prodala. Do průmyslové zóny Kladno firma vstoupila akvizicí závodu Sagem v roce 2001. Po Sagemu převzala investiční pobídky, které naplnila už v roce 2004.

Působnost společnosti Celestica v České republice však tímto krokem nezaniká. Celestica se ve více než třiceti mezinárodních pobočkách zabývá výzkumem, vývojem a dalšími podpůrnými službami zákazníkům. Na evropském trhu je společnost zastoupena v Irsku, Rakousku, Rumunsku, Skotsku a Španělsku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru